Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prahu zaplavily stovky koloběžek. Jezdci na nich porušují předpisy, jezdí po chodnících a parkují je kdekoliv

Elektrické koloběžky Lime zaplavily Prahu. Většina uživatelů s nimi však jezdí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické koloběžky Lime zaplavily Prahu. Většina uživatelů s nimi však jezdí... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Sdílené koloběžky s elektrickým pohonem zaplnily od konce září Prahu. Americká firma Lime má momentálně v hlavním městě Česka stovky kusů koloběžek. Některé už během krátké doby stihli jezdci rozbít, řada koloběžek stojí odstavená uprostřed chodníku a velký počet "řidičů" porušuje dopravní předpisy a jezdí po chodnících. Magistrát již firmu na tyto problémy upozornil.

Nevšimnout si nových zelených koloběžek v Praze je nadlidský úkol. Člověk je potká s nadsázkou téměř na každém rohu. Někdy i uprostřed chodníku, jinde zase opřené o dům. Právě to je jedna z věcí, která pěším Pražanům vadí. Jezdci totiž koloběžku mohou odložit kdekoliv. Neexistují žádné stojany nebo konkrétní místa na parkování. Lime svým uživatelům zatím doporučuje, aby koloběžky neparkovali bez rozmyslu a dbali na bezpečnost. To si bohužel k srdci nevzali všichni.

„V Praze realizujeme zóny, ve kterých bude zákaz parkování, ty budou také v Praze 1. Jezdec bude informován o tom, že zde nemůže koloběžku zaparkovat. Budeme také aktivně pracovat na tom, abychom naše uživatele vzdělávali, co se týče pravidel o přepravě na elektrických koloběžkách,“ řekl pro Lidovky.cz provozní manažer českého zastoupení Lime Ondřej Široký.

Řada lidí nechává koloběžky zaparkované na nevhodném místě.

Řada lidí nechává koloběžky zaparkované na nevhodném místě.

Koloběžky a další sdílené dopravní prostředky jsou provozovány podle memoranda o rozvoji mezi Prahou a zástupci několika společností. Mezi ty se řadí kromě Lime také Rekola a Velonet. Společnosti se v memorandu přihlásily k řádnému a bezkonfliktnímu provozování služeb bikesharingu, zejména k motivování svých uživatelů v odkládání kol a dalších obdobných zařízení na místa, kde nebudou překážkou pro ostatní účastníky veřejného prostoru. O to se údajně firma Lime snaží, ne vždy se ji to ale daří. „Máme tým lidí, který se stará o rozvoz koloběžek po městě. Jeden z jejich úkolů je také přeparkovávání těch, které jsou na nevhodném místě,“ uvedl Ondřej Široký.

Magistrát: Lime jsme už upozornili, že nedodržují memorandum

„Jakmile se k nám dostane nějaká stížnost, a zatím jsme nezaznamenali žádnou konkrétní, tak to se společnostmi, které podepsaly memorandum, budeme řešit,“ sdělil mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman. Zároveň však dodal, že si je magistrát těchto problémů vědom. „Společnost Lime jsme již upozornili, že tyto body memoranda neplní. Firma se s městskými částmi nedomluvila na místech, kde by se měly koloběžky odkládat. Dle vyjádření společnosti se v následujících dnech na městské části obrátí,“ dodal Hofman.

16.října 2018 v 14:18, příspěvek archivován: 17.října 2018 v 16:43

Tak já myslim, že tu máme velkej potenciál zasypat příkopy mezi pražskými chodci, cyklisty i automobilisty. Všichni svorně začnou nenávidět @limebike Foceno na Revoluční v sobotu večer. #lime #limeprague #limepraha https://t.co/rqvfgvoCPl

Co je to Lime?

  • Americká společnost Lime začala fungovat teprve v loňském roce. Díky financím od investorů se však rychle rozšířila do mnoha zemí v USA a Evropě. Celkem funguje už ve více než 80 městech. Prvním evropským městem byla Paříž, kde má Lime momentálně 1500 koloběžek s elektrickým pohonem.
  • Firma se zaměřila na sdílenou ekonomiku a nabízí svým zákazníkům elektrokoloběžky. Je tak konkurencí například pro Rekola nebo jiné služby, které nabízejí sdílené dopravní prostředky.
  • Do Prahy koloběžky Lime zamířily na konci září. Momentálně jich má firma v hlavním městě ČR údajně několik stovek.
  • Za každou jízdu si Lime strhne od uživatele 25 korun plus poplatek dvě koruny za každou ujetou minutu. Peníze se strhávají z platební karty, kterou si zákazník zaregistruje v aplikaci. V té je také mapa, díky které zjistí, kde jsou volné koloběžky zaparkované.

Parkování však není jediným problémem, za který může vlna sdílených koloběžek. Jezdci s koloběžkami často nedodržují dopravní předpisy a jezdí po chodníku. Na vyhodnocení, kolik takových přestupků už policisté zaznamenali je podle městské policie brzo. Zároveň ve statistikách nerozdělují přestupky cyklistů podle využívané služby nebo prostředku, na kterém dotyčný jede. Pro srovnání v uplnyulém roce celkem Městská policie Praha odhalila více než 2 tisíce přestupků cyklistů.

Pro jezdce na koloběžce platí stejná pravidla jako pro cyklisty. Koloběžkář tak může chodník využít pouze tehdy, pokud koloběžku vedle sebe vede a při tom neohrožuje ostatní chodce. Jízda na chodníku je zakázána. „Pokud strážník zjistí, že takové koloběžky budou neoprávněně vjíždět na chodník, lze osoby na nich se takto pohybující postihnout za přestupek. Za ten lze příkazem na místě uložit pokutu do výše 2 000 korun,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí Městské policie Praha Jan Čihák.

Pravidel, které by měl jezdec na koloběžce Lime dodržovat, je celá řada. Jedním z nich je například minimální věk jezdce, který je stanovený na 18 let. Není ale problém potkat několik dětí, kterým rodiče jízdu zaplatí. Po přečtení podmínek aplikace Lime může někoho zaskočit také to, že každý uživatel má mít platný řidičský průkaz. Aplikace však tuto povinnost nijak nekontroluje a podle českého zastoupení firmy tato podmínka v Česku neplatí.

Sdílené koloběžky si může kdokoliv za poplatek půjčit přes aplikaci.

Sdílené koloběžky si může kdokoliv za poplatek půjčit přes aplikaci.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!