18. srpna 2015 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Konec pocení v autobusech? Pražané dostanou 150 vozů s klimatizací

Autobusy pražského dopravního podniku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobusy pražského dopravního podniku. | foto: Stanislav HonzíkLidové noviny

PRAHA Horka vystřídaly deště a do hlavního města začínají přicházet zprávy o klimatizovaných strojích pro hromadnou dopravu. Pražský dopravní podnik vypsal soutěž na 150 takto vybavených autobusů.

Stalo se tak jen krátce poté, co do města dorazila první klimatizovaná tramvaj určená pro pravidelnou linkovou dopravu. 

Zatímco tato souprava půjde do ostrého provozu na konci srpna, autobusy je potřeba teprve vybrat v soutěži. Za 150 strojů chce pražský dopravní podnik utratit více než miliardu korun.

Nakupovat je bude v průběhu pěti let. Postupně je pak bude nasazovat na většinu linek, například na pražské letiště v Ruzyni.

„Ročně potřebujeme vyřadit z provozu zhruba 80 až 100 kusů autobusů, abychom udrželi stáří vozového parku pod hranicí zákonných devíti let,“ řekl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Městská firma chystá také nákup klasických vozů a testuje provoz elektrobusů.

Podle aktuální výroční zprávy má ve vozovém parku 1170 autobusů, z toho skoro 500 kloubových a přibližně stejný počet nízkopodlažních. Průměrné stáří autobusů se pohybuje pod hranicí devíti let.

Lidovky.cz, ČTK