Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Pražané si v metru poprvé sednou na plast. Stárnoucí vlaky čekají velké změny

Současná podoba vozů M1 jezdící na lince C. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Současná podoba vozů M1 jezdící na lince C. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Nejmladší soupravy pražského metra se blíží k polovině své životnosti. Dopravní podnik proto začal řešit, jak vlaky s označením M1 – jezdící na lince C – upravit. Spolu s firmou Siemens už nyní zkouší nové prvky, kterými postupně nahradí opotřebované vybavení.

Jde o změny, které budou z pohledu cestujících revoluční. Vůbec poprvé v historii pražského metra se pasažéři usadí na plastové sedačky – v první testovací soupravě zřejmě už letos v listopadu. Technici zkouší také novou podobu osvětlení. Klasické zářivky nahradí LED svítidla.

První vůz M1, vyrobený konsorciem firem ČKD Praha, Siemens a Adtranz, vyjel na lince C v lednu roku 2000 a postupně přibývaly další vlaky. Odhadovaná životnost těchto souprav se pohybuje kolem třiceti let.

„První vlaky na lince C se pomalu blíží do poloviny životnosti spojené s nejvyšším stupněm údržby. Proto již diskutujeme i o úpravách v interiéru, který se běžným provozem samozřejmě postupně opotřebovává,“ vysvětlil pro Lidovky.cz Roman Kokšal, který v české pobočce Siemensu vede divizi Mobility. Siemens má na starosti údržbu souprav a depa na trase C vedoucí z Hájů do Letňan.

Nejviditelnějším novinkou budou už zmíněné sedačky z plastu. Ve starších soupravách, vyrobených v bývalém Sovětském svazu, seděli cestující na podélných lavicích potažených koženkou. Poslední takto vybavený vůz vyjel na trať v roce 2009. Po rekonstrukci dostaly tyto soupravy klasické sedačky s látkovým polstrováním. Obdobné sezení nabídly i vlaky M1 (viz snímek níže).

Současná podoba vozů M1 jezdící na lince C.

„Plastové sedačky ve vozech pražského metra nikdy nebyly,“ potvrdil vedoucí archivu pražského dopravního podniku Pavel Fojtík. Tento materiál je typický třeba pro tramvaje T3 v původní podobě. Plastové sezení mají také tramvajové soupravy z nové série modelu 15T, které Praha odebírá od Škody Transportation.

O jiné než plastové variantě pro vlaky na „céčku“ zatím v dopravním podniku a Siemensu neuvažují. V tuto chvíli vybírají design a přesnou podobu sedačky, proto zatím není k dispozici její fotografie či vizualizace. Na řešení se podílí i známý architekt Patrik Kotas, který podobu vlaků M1 navrhoval.

NEJSTARŠÍ LINKA

  • Jde o nejstarší trasu pražského metra. V prvním úseku mezi Sokolovskou (dnes Florenc) a Kačerovem začaly soupravy jezdit v roce 1974.
  • Nyní má červeně označené „céčko“ 20 stanic. Naposledy otevřenými zastávkami jsou Prosek, Střížkov a Letňany. K jejich zprovoznění došlo v roce 2008.
  • Mezi konečnými stanicemi Letňany a Háje urazí vlaky vzdálenost delší než 22 kilometrů. Pokud nemají zpoždění, trvá jim to 36 minut.
  • Přepravní kapacita linky je ve špičce 26 900 cestujících za hodinu, mimo ni o více než polovinu méně.
  • Největší vzdálenost je mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Kobylisy – 2,7 kilometru.

Zatím nelze očekávat, že by se naráz změnila vizáž všech souprav na lince C. „Ohledně nových plastových sedadel očekáváme, že budou zkušebně namontována pouze na jednom voze M1, předběžně v listopadu 2016. Přesné datum ale nyní nejsme schopni garantovat,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Další novinkou, kterou technici zkouší, je výše zmíněné LED osvětlení. Jeho trubice by měly nahradit dosud používané zářivky. Tvar zůstane stejný, ale světlo by mělo mít trochu odlišné vlastnosti a všímaví cestující zřejmě změnu zaregistrují.

Testy nových prvků se podle dopravního podniku dělají s předstihem.

„To proto, abychom měli dostatek času na vyhodnocení vhodnosti a účelnosti úprav, respektive na komplexní přípravu obnovy vytipovaných celků. Z tohoto důvodu je zatím předčasné uvádět plánovaný rozsah úprav na vozech M1,“ vysvětlila Řehková.

Po zmíněném vyhodnocení manažeři podniku rozhodnou, zda a v jakém rozsahu úpravy uskuteční.

Anketa

Jaký typ sedačky v metru by se nejvíce líbil vám?

Dřevěný 406
Plastový 1015
Látkový 651
Koženkový 295
Je mi to jedno 123
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!