5. února 2011 20:33 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražce pro zahrádkáře jsou jedovaté, železnice dostala pokutu

Železniční pražec: oblíbená, ale nebezpečná část zahrádek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železniční pražec: oblíbená, ale nebezpečná část zahrádek. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Pokutu skoro půl milionu korun zaplatila v těchto dnech Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) za to, že lidem prodávala použité železniční pražce, které podle studie Státního zdravotního ústavu obsahují nebezpečné karcinogenní látky.

SŽDC nicméně s pokutou nesouhlasí a chce se soudit. Ještě vyšší sankci dostaly České dráhy (ČD). Informovala o tom televize Nova. Použité železniční pražce jsou nebezpečný odpad, který se nesmí prodávat.

SŽDC se odvolala, ale neuspěla. Hájí se mimo jiné tím, že kupující věděli, že dřevo je impregnované a určitým způsobem se používá. Společnost pokutu 430 000 korun zaplatila, ale chce se soudit. Za prodej pražců dostaly pokutu i ČD - 500 000 korun. Nyní se rozhodují, zda i ony se obrátí na soud.

Železniční pražce obsahují impregnační látky, dehet, těžké kovy a oleje.

Čtěte více

Zdravotní rizika hrozí dle Státního zdravotního ústavu především při vdechování a při přímém kontaktu s pokožkou. Prodej železničních dřevěných pražců fyzickým osobám podle České inspekce životního prostředí nedovoluje nejen zákon o odpadech, ale ani evropské nařízení známé pod zkratkou REACH.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.