11. září 2015 16:03 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražská MHD slaví 140 let. Z depa vyjede průvod tramvají i kinobus

Generální ředitel pražského Dopravního podniku Jaroslav Ďuriš na tiskové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel pražského Dopravního podniku Jaroslav Ďuriš na tiskové... | foto: ČTK

PRAHA Pražský dopravní podnik (DPP) připravil ke 140. výročí MHD v Praze výstavy, přednášky a lidé se budou moci rovněž podívat do zázemí podniku. Slavnost vyvrcholí průvodem 36 tramvají. Novinářům to v pátek řekl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš. Počátek pražské veřejné dopravy dopravce datuje na 23. září 1875, kdy poprvé vyjela tzv. koňka.

„Slavnosti zahájíme v sobotu 12. září otevřením kokpitu tramvaje T3 v Království železnic, kdy bude lidem promítán průjezd reálnou trasou,“ řekl Ďuriš.

Součástí oslav jsou podle Ďuriše výstavy, akce zaměřené na rodiny, v tzv. Kinobusu se budou promítat filmy a podnik rovněž chystá soutěže a přednášky. Ty se uskuteční například hned v sobotu 12. září, pořádá ji DPP společně s Ropidem, který organizuje pražskou MHD. Naplánované akce jsou zaměřeny na veřejnost, ale i na zaměstnance DPP.

Zájemci o MHD se mohou těšit také na den otevřených dveří. Dopravce je nechá nahlédnout do depa metra v Hostivaři, do tramvajové vozovny Střešovice a budou moci do garáží v Hostivaři.

Slavnosti vyvrcholí v neděli 20. září, kdy projede Prahou průvod 36 tramvají. V čele průvodu pojede koňka, která jako první v roce 1875 zahájila provoz veřejné dopravy v hlavním městě. Akce začne v 09:00, kdy budou tramvaje seřazeny od Smetanova nábřeží. Průvod vyjede zhruba v 11:00 a po okružní jízdě Prahou zamíří k Výstavišti v Bubnech, kam dorazí asi v 12:00.

Dopravní podnik je největší městskou firmou, která zaměstnává přes 10 tisíc zaměstnanců. Jeho vlastníkem je Praha, která jeho provoz financuje více než 10 miliardami ročně.

ČTK