29. dubna 2009 16:47 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražské letiště přišlo o pětinu cestujících

Letiště - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

PRAHA Za první tři měsíce letošního roku prošlo pražským letištěm více než dva miliony cestujících, což je meziročně o 18 procent méně. Útlum koresponduje s celosvětovou krizí v letectví a cestovním ruchu obecně. Podobně jako pasažérské statistiky se propadá obsazenost pražských hotelů.

Zmenšuje se také hustota provozu na letišti. Ve čtvrtletí odstartovalo nebo přistálo 35.679 letadel, což je o deset procent méně než loni. Nejvíce pasažérů cestovalo v březnu mezi Prahou a Paříží, celkem 35.000, na dalších místech v žebříčku oblíbenosti jsou linky do Frankfurtu, Říma, Londýna a Amsterodamu.

Za celý loňský rok letištěm prošlo rekordních 12,6 milionu pasažérů, o 1,5 procenta více než v roce 2007. Rekordu letiště dosáhlo díky úspěšné letní sezoně, v podzimních měsících kvůli krizi přišel propad.

Odliv pasažérů potkal podnik v době, kdy jej chce vláda prodat strategickému investorovi. Zda se privatizace v odhadované hodnotě až 100 miliard korun nakonec uskuteční, není vzhledem k politické situaci jisté. S krizí se nyní potýkají všechna dopravní odvětví. Na letectví podle všeho navíc tvrdě dopadne hrozící pandemie takzvané prasečí chřipky, již nyní zrušila některé letecké zájezdy i část českých cestovních kanceláří.

ČTK