Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražské letiště se v neděli na hodinu a půl uzavře kvůli přehlídce, změní se časy přistání i odletů

Vojenská přehlídka u příležitosti oslav (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenská přehlídka u příležitosti oslav (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Letiště Václava Havla v Praze bude v neděli kvůli vojenské přehlídce na Evropské třídě od 13:30 do 15:00 uzavřeno pro všechny odlety a přistání. Přerušení provozu se dotkne přibližně 24 letů. Pozemní odbavení cestujících a ostatní provoz letiště bude bez omezení, informoval mluvčí ruzyňského letiště Roman Pacvoň. Bezletová zóna se týká i dronů, upozornili policisté.

Letiště podle mluvčího s předstihem informovalo všechny letecké společnosti o přerušení provozu a požádalo je o to, aby naplánovaly své lety mimo uzávěru vzdušného prostoru. „Cestujícím doporučujeme, aby v den oslav výročí sledovali bedlivě internetové stránky svého dopravce či Letiště Praha, kde se dozví aktuální informace ohledně času svého odletu či příletu,“ uvedl mluvčí.

Letiště Václava Havla rovněž vyzvalo cestující, aby si v neděli v den konání oslav stoletého výročí vzniku Československa naplánovali cestu na letiště s dostatečným předstihem, lze čekat dopravní komplikace nebo zdržení. Kvůli přehlídce bude totiž uzavřena pro automobily i MHD část Evropské ulice, která slouží jako spojnice na letiště.

Vojenské přehlídky se v neděli odpoledne zúčastní více než dvě tisícovky vojáků, hasičů, policistů, celníků či strážníků s technikou. Nejprve proletí vojenská a policejní letadla a vrtulníky, následovat bude pochod vyčleněných jednotek a průjezd techniky. Přehlídku zakončí přelet armádních vrtulníků s dýmem v barvě československé trikolory.

„Organizátoři přehlídky v zájmu zabezpečení bezpečnosti letového provozu žádají všechny piloty všeobecného letectví, aby omezili v uvedenou dobu svoji činnost ve vzdušném prostoru od vojenského letiště Čáslav po letiště Slaný, kde se předpokládá zvýšená činnost vojenských letadel,“ uvedli pořadatelé přehlídky na webu.

Uzavření vzdušného prostoru nad Prahou a bezprostředním okolím se týká i bezpilotních prostředků - čím dál rozšířenějších dronů. Porušení zákona o civilním letectví budou policisté dokumentovat a oznamovat Úřadu pro civilní letectví, uvedla dnes mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Na bezpečnost budou v ulicích hlavního města dohlížet posílené hlídky policistů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?