4. března 2011 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražské metro budou razit Adéla a Tonda. Za měsíc vykutají 300 metrů

Razící štít  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Razící štít |

PRAHA Metro A z Dejvic do Motola budou razit dva štíty, které byly pojmenovány Adéla a Tonda. Jména pro ně vybrali malí pacienti z kliniky dětské chirurgie Fakultní nemocnice Motol, informoval za stavitelskou firmu Metrostav Přemysl Houda.

Prodloužení trasy metra A budou razit dva štíty, které mají v průměru šest metrů. Metrostav již dříve uvedl, že podobné plně mechanizované štíty se do Česka vrací po téměř 40 letech.

Schéma razícího štítu

"Budou dva, jeden by to v požadovaném časovém termínu nezvládl. Při ražbě pojedou za sebou asi se stometrovým odstupem. Počítali jsme, že jeden štít urazí asi 300 metrů za měsíc," řekl novinářům loni v červnu zástupce Metrostavu Pavel Šrámek.

Čtěte více:


Schéma razícího štítu

Nový úsek metra za téměř 19 miliard korun bude zprovozněn v roce 2014, součástí budou nové stanice Červený vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol. Délka trasy pražského metra se tak prodlouží o více než šest kilometrů.

Schéma razícího štítu

Praha by měla na stavbu získat zhruba osm miliard korun z fondů Evropské unie. Zbytek bude muset doplatit z vlastních zdrojů. Zakázku na výstavbu tohoto úseku metra od Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) získalo sdružení společností Metrostav a Hochtief CZ.

Čtěte také:


Dosud největší vyrobený razící štít německé firmy Herrenknecht, která vyrábí i ty pro pražské metro. Štít na snímku razí tunely ve Španělsku.
Obří razící štít Herrenknecht

Lidovky.cz

Adecco spol. s r.o.
Automechanik na Vyšehradě

Adecco spol. s r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč