Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
4. března 2011 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražské metro budou razit Adéla a Tonda. Za měsíc vykutají 300 metrů

Razící štít  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Razící štít |

PRAHA Metro A z Dejvic do Motola budou razit dva štíty, které byly pojmenovány Adéla a Tonda. Jména pro ně vybrali malí pacienti z kliniky dětské chirurgie Fakultní nemocnice Motol, informoval za stavitelskou firmu Metrostav Přemysl Houda.

Prodloužení trasy metra A budou razit dva štíty, které mají v průměru šest metrů. Metrostav již dříve uvedl, že podobné plně mechanizované štíty se do Česka vrací po téměř 40 letech.

Schéma razícího štítu

"Budou dva, jeden by to v požadovaném časovém termínu nezvládl. Při ražbě pojedou za sebou asi se stometrovým odstupem. Počítali jsme, že jeden štít urazí asi 300 metrů za měsíc," řekl novinářům loni v červnu zástupce Metrostavu Pavel Šrámek.

Čtěte více:


Schéma razícího štítu

Nový úsek metra za téměř 19 miliard korun bude zprovozněn v roce 2014, součástí budou nové stanice Červený vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol. Délka trasy pražského metra se tak prodlouží o více než šest kilometrů.

Schéma razícího štítu

Praha by měla na stavbu získat zhruba osm miliard korun z fondů Evropské unie. Zbytek bude muset doplatit z vlastních zdrojů. Zakázku na výstavbu tohoto úseku metra od Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) získalo sdružení společností Metrostav a Hochtief CZ.

Čtěte také:


Dosud největší vyrobený razící štít německé firmy Herrenknecht, která vyrábí i ty pro pražské metro. Štít na snímku razí tunely ve Španělsku.
Obří razící štít Herrenknecht

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...