Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražský dopravní podnik se zbaví čtvrtiny zaměstnanců. I revizorů

Revizor - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Revizor - ilustrační foto. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Dopravní podnik hlavního města Prahy (DP) plánuje rozsáhlý outsourcing, během kterého by pod externí firmy mohla přejít asi čtvrtina zaměstnanců. Dotknout by se to mohlo například lidí, kteří pracují v oblasti údržby a ve skladech, ale také revizorů nebo zaměstnanců ve mzdových účtárnách.

Vyplývá to ze zprávy, kterou podnik zveřejnil v prázdninovém čísle svého firemního časopisu DP kontakt. Podnik by tím měl uspořit 230 milionů korun ročně. S převedením některých činností ale nesouhlasí odbory.

Podnik měl v loňském roce zhruba 11.500 zaměstnanců, podle zprávy přejde do soukromých firem během následujících let asi 3000 lidí. Celkem bylo údajně vytipováno 32 projektů, z nich 21 bylo rozpracováno. Sedm projektů už je ve fázi výběrového řízení.

Na přípravě outsourcingu se v DP podílí firma BNV Consulting, která dělala audity také v desítkách příspěvkových organizací metropole. Jednatel a spoluzakladatel společnosti Radek Novotný v současnosti působí také v DP jako ředitel projektu transformace.

Metro C spravuje Siemens
DP zatím převedl na externího dodavatele - společnost Siemens - pouze údržbu vozů metra na trase C. Zakázka platí od letošního ledna po dobu 11 let. Nejblíže ke spuštění má v současnosti obdobný projekt na trase A a B.

O vlaky by se měl starat jejich výrobce, společnost Škoda. Projekt už schválilo představenstvo, v současnosti se dopracovává smlouva.

Následovat by měla údržba osvětlení, kabelové sítě a měníren elektrického proudu v metru, údržba vzduchotechniky, dále správa kolejí a tunelů v metru, výtahů, eskalátorů a údržba všech tramvají.

V další fázi by se měl outsourcing dotknout například skladů, čerpacích stanic, mzdových účtáren, personalistiky, lékařských zařízení a revizorů.

Outsourcing některých činností se ale nelíbí odborovým organizacím DP. "S převedením doplňkových činností, jako jsou sklady, čerpací stanice nebo lékaři se dá souhlasit. Stěžejní věci, mezi které patří správa vozidel, si ale umíme udělat nejlépe sami," řekl ČTK Petr Pulec z Odborového svazu pražských dopraváků.

Podle něj navíc nemůže být externí správa levnější, protože soukromá firma, která bude tuto práci vykonávat, bude muset podle kolektivní smlouvy zajistit zaměstnancům stejný plat a stejné výhody jako dosud.

Důvodem rozsáhlého převádění činností na soukromé firmy je podle zprávy mimo jiné tlak hlavního města na co nejvyšší možnou kvalitu provozu při co nejnižších nákladech. V dokumentu se uvádí, že mnoho zaměstnanců pracuje pro DP nárazově, ale dostává paušální plat. To by měl outsourcing vyřešit.

DP bude firmám platit pouze za konkrétní odvedenou práci a nebude si "vydržovat své vlastní pracovníky" pro případ, že by se něco porouchalo.

DP v textu zdůrazňuje, že soukromé firmy budou muset zajistit bezpečnost provozu, zachovat minimálně stejnou kvalitu služeb a budou muset být levnější.

Odboráři nedávno kritizovali vedení města za to, že podniku pro letošní rok přidělilo na provoz o desítky milionů méně než loni. Méně než v minulých letech dostal DP také na investice. Žádali navýšení provozní dotace a smlouvu o financování veřejné dopravy na dobu 15 let, primátor ale jejich požadavky odmítl.

Podle zprávy o hospodaření firmy je možné očekávat, že pokud nebude společnosti navýšena neinvestiční dotace, mohla by letos jeho roční ztráta být až 1,95 miliardy korun.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!