25. února 2015 18:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražský dopravní podnik za sebou má úspěšný rok. Vydělal 300 miliónů

Pražský dopravní podnik za sebou má úspěšný rok. Vydělal 300 miliónů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský dopravní podnik za sebou má úspěšný rok. Vydělal 300 miliónů | foto: Lidové noviny

PRAHA Pražský dopravní podnik, který je největší firmou v majetku města v Česku, se loni dostal z červených čísel do zisku 315,9 milionu korun. Na jízdném meziročně vydělal o 114 milionů korun víc, ale vzrostly mu náklady na mzdy. Předběžné výsledky zjistila ČTK z důvěryhodného zdroje.

Mluvčí podniku Jiří Štábl nechtěl informace komentovat, protože je dosud neprojednaly dozorčí rada a představenstvo. Informace o výsledcích firmy přinesl také server ihned.cz.

Předloni skončil dopravní podnik ve ztrátě 371,9 milionu korun. V souvislosti s nevýhodnými smlouvami z minulosti se donedávna mluvilo o špatné ekonomické situaci podniku. Od předchozího vedení města dokonce zazněly informace o možném krachu společnosti.

PSALI JSME:

Dopravní podnik zaměstnává přes 10 tisíc lidí. Loni přibylo 223 zaměstnanců. Meziročně se zvýšily náklady na mzdy z předloňských 5,9 miliard korun na loňských 6,1 miliardy Kč.

Dopravní podnik loni na jízdném vydělal 4,3 miliardy korun. Letos ho ale kvůli chystané slevě ročních kuponů na MHD pravděpodobně čeká propad. Jeho výše zatím není vyčíslena. Opozice, která se slevou nesouhlasí, mluví o ztrátě až 700 milionů korun.

Podniku loni klesly náklady na nákupy materálu, energií, na údržbu a opravy. Zatímco v roce 2013 zaplatil více než sedm miliard, loni to bylo 6,6 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK