18. listopadu 2009 8:56 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražský okruh jen s dálniční známkou? Možná už od nového roku

Pražský okruh - ilustační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský okruh - ilustační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Na pražský městský okruh již za necelé dva měsíce možná nebudou moci vjet řidiči bez platné dálniční známky. S úpravou počítá novela vyhlášky ministerstva dopravy, kterou resort v uplynulých dnech poslal k připomínkování. Pražskému magistrátu se to nelíbí, protože řidiči bez známek by podle něj začali jezdit po nezpoplatněných místních komunikacích. Informaci přinesly dnešní Hospodářské noviny.

Deník píše, že nově by dálniční známka byla potřeba ve tříkilometrovém úseku Satalice - Běchovice za Černým mostem a na více než dvanáctikilometrové spojce mezi Slivencem s Ruzyní. Ve druhé polovině roku se pak má přidat i dokončovaný třiadvacetikilometrový úsek z Jesenice do Slivence, který propojí plzeňskou a brněnskou dálnici.

"Husto" na místních komunikacích
Návrh podle HN vyvolal odpor pražského magistrátu a jednotlivých městských částí. "Zásadně to odmítáme. Tisíce a možná i desetitisíce aut začnou denně místo po okruhu jezdit po místních komunikacích," varoval ředitel odboru dopravy pražského magistrátu Jan Heroudek.

HN píší, že magistrát nevěří tomu, že by změna donutila větší množství lidí, kteří ještě nemají dálniční známku, si ji pořídit. "Ti, kteří
dálniční známku dnes nemají, si ji nekoupí, protože v Praze je velké
množství alternativ za okruh," upozornil Heroudek.

Neexistují studie ani předpoklady
List připomíná, že ministerstvo dopravy se nyní potýká s nedostatkem peněz na výstavbu silnic, a nově zpoplatněné úseky by tak mohly přinést peníze navíc. Ministerstvo však podle HN není schopno říct, kolik by to bylo, a také přiznává, že nemá ani žádnou studii, která by předpověděla, co by zpoplatnění uvedených úseků udělalo s dopravou v metropoli. "Nepočítali jsme to," řekl mluvčí úřadu Karel Hanzelka.

Ministerstvo navíc podle deníku popírá, že by změnu plánovalo proto, aby vybralo víc peněz na dálničních známkách. Podle mluvčího jen chce, aby platila všude stejná pravidla, a tedy ubývalo výjimek, kde se neplatí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!