Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražský okruh u Suchdola má červenou. Hlavní hygienik byl proti

Pražský okruh (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský okruh (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zrušilo územní rozhodnutí pro výstavbu severozápadní části pražského okruhu, která měla protnout čtvrť Suchdol. S výstavbou tohoto úseku nesouhlasil hlavní hygienik Michael Vít, jehož stanovisko si MMR vyžádalo. Jedním z hlavních důvodů pro ministerstvo bylo, že by provoz na okruhu překročil v obytných zónách platné hlukové limity.

Uvedl to server Aktuálně.cz. Pražská a Středočeská hygienická stanice ke stavbě tohoto úseku dříve svolily s podmínkou, že na místech se zvýšeným hlukem z projíždějících vozidel, kde decibely nesníží ani protihluková stěna, vyhlásí úřady takzvané ochranné hlukové pásmo. To znamená, že se v této zóně nemusí dodržovat platné hlukové limity na ochranu obyvatel. Toto rozhodnutí ovšem hlavní hygienik zrušil.

Čtěte také

"Uvedená změna stanovisek, které byly podkladem pro rozhodnutí magistrátu o vydání územního rozhodnutí, je sama o sobě dostatečným důvodem pro zrušení zmíněného rozhodnutí magistrátu a vrácení věci k novému projednání," stojí v ministerském stanovisku, které má server k dispozici.

MMR uvádí i další důvody, proč územní rozhodnutí nakonec zrušilo. Patří mezi ně i nejasnosti s prací externí firmy VIS, která při vyřizování územního rozhodnutí zastupovala Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) údajně neměla patřičné zplnomocnění. "Magistrát proto pochybil, když bezodkladně po podání žádosti o umístění dané stavby nevyzval společnost VIS, aby doložila plnou moc k zastupování žadatele v daném územním řízení," konstatovalo ministerstvo.

Jak dál: buď nová protihluková opatření, nebo nová trasa
Územní rozhodnutí vydal před dvěma lety stavební odbor pražského magistrátu. Suchdolská radnice a další odpůrci stavby se proti tomu odvolali, celkem na MMR přišly stovky odvolacích podání. Suchdol už několik let usiluje o to, aby se okruh posunul dál na sever, k Ústavu jaderného výzkumu v Řeži.

Po předpokládaném zrušení územního povolení bude mít pražský magistrát dvě možnosti řešení. Buď připravit nová protihluková opatření, která splní hygienické normy, anebo vypracovat novou trasu.

Zatím posledním zprovozněným úsekem pražského okruhu je jihozápadní část mezi plzeňskou dálnicí D5 a brněnskou D1. Úsek dlouhý 23 kilometrů, jehož výstavba vyšla stát na více než 18 miliard korun bez DPH, byl uveden do provozu v druhé polovině září. Kvůli nedostatku peněz a průtahům v územních řízeních zřejmě nelze v dohledné době s otevřením dalších úseků počítat. Celková délka okruhu má být 83 kilometrů, nyní je hotovo 40 kilometrů.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...