22. prosince 2009 15:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražští dopraváci podepsali kolektivní smlouvu, platy jim neporostou

Nízkopodlažní tramvaj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nízkopodlažní tramvaj | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Pražský dopravní podnik a odboráři dnes podepsali novou kolektivní smlouvu, která bude platit do roku 2012. Dohoda mimo jiné zmrazuje růst platů zaměstnanců. Ti podle smlouvy zaplatí více za stravenky a dostanou méně peněz na poukázkách. Mohou ale dále jezdit i se členy rodiny zdarma a zůstal jim týden dovolené navíc.

Smlouvu po několikaměsíčním vyjednávání podepsali se zástupci odborových organizací generální ředitel DPP Martin Dvořák a za magistrát radní pro oblast dopravy Radovan Šteiner.

Obě strany dohodu považují za úspěch. "Jsme si vědomi, že se musí šetřit. Mzdy ale zůstanou na úrovni roku 2009," řekl ČTK Petr Pulec, předseda Odborového svazu pražských dopraváků.

Kolektivní smlouva zaměstnancům zaručuje, že průměrná mzda v roce 2010 nepoklesne za srovnatelných podmínek pod úroveň výplat letošního roku.

Výjimku podle smlouvy tvoří manažeři. Po těch hlavní město požaduje, aby si v rámci úsporných opatření snížili platy až o 30 procent. Zatím ale není jasné, zda a o kolik si vedení dopravního podniku mzdy skutečně sníží.

Podobně budou mít zaměstnanci garantované mzdy v letech 2011 a 2012. Výše mzdy nemá být nikdy nižší než v předchozím roce. Odboráři se dohodli s vedením firmy na některých úsporných opatřeních. Ty podle primátora Pavla Béma přinesou úspory asi 80 milionů korun.

Dražší obědy
Zaměstnanci například dostanou méně na takzvaných flexipasech, tedy poukázkách, které mohou použít při nákupu v lékárnách, ve sportovních a vzdělávacích zařízeních nebo při zakoupení zájezdů či vstupenek na kulturní akce. Zatímco dosud jim je DPP poskytoval v částce 4000 korun, příští rok to bude 1200 korun.

Dopravní podnik bude také méně přispívat na obědy. Dosud za stravenky platil 44 korun, zatímco zaměstnanci si dopláceli 36 korun. Nyní obě strany zaplatí 40 korun.

Zaměstnancům zůstane zachováno zaměstnanecké jízdné, kdy za paušální částku 50 korun za rok mohou jezdit pražskou MHD zdarma. Stejná výhoda platí i pro jejich rodinné příslušníky, kteří ale musí zaplatit 200 korun. "Přežilo to Masaryka, Hitlera i Husáka, nevíme, proč by to teď mělo padnout," řekl Pulec.

ČTK