Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražští zastupitelé ustoupili dopravnímu podniku. Půjčí mu 900 milionů

Pražská tramvaj - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská tramvaj - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Pražští zastupitelé ustoupili dopravnímu podniku. A uvolní mu 900 milionů korun, které by měly pomoci řešit kritickou finanční situaci DPP. Peníze město vezmu z přebytku hospodaření z loňského roku.

Peníze dostane dopravní podnik jako takzvanou zúčtovatelnou zálohu, kterou bude muset na začátku příštího roku vyúčtovat. Oprávněnost požadavku na částku ve výši 429 milionů korun za první pololetí potvrdil audit provozních nákladů DPP, který pro Prahu vypracovala firma Deloitte. Ztrátu za druhé pololetí dopravní podnik vyčíslí na začátku roku.

Částka vyplývá ze ztráty dopravního podniku v prvním pololetí, kdy hospodařil se ztrátou 429 milionů korun. Podle primátora Pavla Béma (ODS) bude tato částka na konci roku dvojnásobná. S tím nesouhlasí opozice, podle které bude ztráta výrazně vyšší.

Město si u DPP na letošek prostřednictvím společnosti Ropid objednalo rozsah dopravy, jehož cenu ve smlouvě předběžně vyčíslilo na zhruba 9,1 miliardy korun. Na provoz ale podniku dalo 7,2 miliardy korun.

Podle vedení města bylo 9,1 miliardy korun pouze odhad. Bém zastupitelům řekl, že předpokládaný odhad takzvané prokazatelné ztráty za rok je 858 milionů korun. S tím ale nesouhlasí opoziční zastupitel Karel Březina (ČSSD). "Částka se bude blížit limitně devíti miliardám a ne osmi miliardám. Uvedené číslo bylo nekorektní," zdůraznil Březina.

Šéf pražských sociálních demokratů Petr Hulínský (ČSSD) proto navrhl, aby zastupitelé dopravnímu podniku přidělili miliardu korun. "To je částka, která je reálnější," podotkl Hulinský. Jeho protinávrh ale zastupitelé odmítli, stejně jako snahu zastupitele Jiřího Witzanyho (SNK ED), který navrhoval dát DPP dvě miliardy korun.

Hulinský zároveň navrhuje, aby dopravní podnik dostal další miliardu na investiční akce. O tomto návrhu budou zastupitelé teprve jednat, pravděpodobně ho ale nepodpoří.

S kritikou se připojil i Witzany. "Je jasné, že 900 milionů nebude stačit. Mělo by být zdůrazněno, že jde pouze o zálohu," řekl Witzany. A dodal, že podle některých výpočtů může ztráta dosáhnout až 2,3 miliardy korun.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...