14. března 2014 12:17 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Před vzletem letadlu praskla pneumatika. Zabrzdilo nosem o ranvej

Letadlu se 154 lidmi praskla při startu ve Filadelfii pneumatika.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlu se 154 lidmi praskla při startu ve Filadelfii pneumatika. | foto: ČTK

FILADELFIE Na letišti v americké Filadelfii muselo kvůli prasklé pneumatice během startu prudce zabrzdit letadlo se 154 lidmi na palubě. Stroji se po zničení kola rozpadla přední část podvozku a zastavil s "nosem" trupu opřeným o povrch letiště. Posádka poté evakuovala všechny cestující; dva z nich byli převezeni do nemocnice bez vážných zranění.

Pilot letounu Airbus A320 měl podle vedení společnosti U.S. Airways dvě možnosti: buď s prasklou pneumatikou pokračovat v manévru, nebo začít brzdit. Rozhodnutí zastavit stroj bylo podle jednoho z manažerů aerolinek správné. Pneumatika údajně vybuchla několik okamžiků před tím, než se mělo letadlo vznést.

Letadlu se 154 lidmi praskla při startu ve Filadelfii pneumatika.
Letadlu se 154 lidmi praskla při startu ve Filadelfii pneumatika.

Letadlu se 154 lidmi praskla při startu ve Filadelfii pneumatika.

"Soudíme, že bylo (správné), když uvážíme, že všichni jsou v bezpečí, dostali se z letadla a byli bezpečně evakuováni a o všechny bylo dobře postaráno. Takže se domnívám, že náš kapitán odvedl skvělou práci a zaslouží si pochvalu," řekl novinářům manažer letecké společnosti Joe Taney. Nehoda se stala ve čtvrtek tamního času.

Jeden ze dvou pasažérů byl ošetřen v nemocnici s lehkým zraněním, druhému se udělalo zle.

Podle hasičů nedošlo během nouzového manévru k žádnému požáru, pro jistotu však nastříkali okolo letadla protipožární pěnu, neboť z jednoho z motorů stroje se kouřilo. Letadlo zastavené na jedné ze čtyř ranvejí letiště mělo být během dneška odtaženo, aby mohl být obnoven normální provoz terminálu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz