11. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Přehled cen: levný let do ciziny může prodražit cesta z letiště

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

VÍDEŇ Pokud se domníváte, že se letadlem levně dostane do cíle, tak je důležité nezapomenout přičíst také náklady za cestu na letiště. Ta totiž může vyjít na stejné peníze jako let samotný. Drahou dopravou je známý například Londýn.

Cesta z Letiště Václava Havla do centra Prahy vyjde podle propočtů rakouského automotoklubu ÖAMTC v porovnání s jinými evropskými metropolemi levně – jak jízdenka hromadné dopravy tak i nevysoké náklady na taxi.

Z Ruzyně do centra

Letiště Václava Havla. (Ilustrační foto.)

Obzvláště výhodné je letištní spojení v Praze, uvádí rakouský autoklub s tím, že taxikář bude chtít zhruba 600 korun a za MHD dá cestovatel jen 32 korun, ačkoli je to do centra 22 kilometrů.

Oproti tomu do centra britské metropole se z Gatwicku nebo Stanstedu dostanete taxíkem za zhruba 99 liber (3000 korun), z Heathrow pak za 70 liber (přes 2100 korun), ačkoli zpáteční letenku z Prahy na Gatwick lze pořídit i s poplatky kolem 2000 korun.

Výrazně levnější je zvolit si pro cestu z letiště vlak, který z Heathrow vyjde na 20 liber (610 korun) a ze Stanstedu na 23,4 libry (715 korun). Nejvíce lze ale ušetřit autobusem, ten do Londýna stojí v přepočtu 180 korun z Heathrow a 360 korun ze 66kilometrů vzdáleného Stanstedu.

Na sto eur (téměř 2600 korun) vyjde cesta do Benátek, pokud si turista dopřeje z terminálu jízdu vodním taxi. Ale i za klasický silniční taxík zaplatí 70 eur (1800 korun), pokud pojede do Benátek z asi 45 kilometrů vzdáleného letitě v Trevisu. Zpáteční letenku z Prahy do Trevisa přitom pořídíte už kolem 2000 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Drahá je také cesta taxíkem z mnichovského letiště, stojí 60 eur (1550 korun). Mnohem levnější je v bavorské metropoli využít hromadnou dopravu, ta vyjde na 10,4 eura (270 korun).

Cestu taxíkem na vídeňské letiště, které díky příhodné vzdálenosti od českých hranic a mnohdy i levnějším letům využívá řada Čechů, odhaduje ÖAMTC na 36 eur (930 korun).

HLEDÁTE LEVNÉ LETENKY

Server Lidovky.cz přináší seriál o výhodném cestování po celém světě. Sledujte klíčové slovo Levné letenky a žádný z článkům vám neunikne.

Železničním expresem vyjde přesun na letiště na 11 eur (280 korun), letištním autobusem na osm eur a příměstskou rychlodráhou jen na čtyři eura.

Průvan v peněžence neudělá 14kilometrová jízda z letiště do Barcelony, taxík stojí 16,5 eura (425 korun) a vlak v přepočtu 60 korun.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Najdete na Lidovky.cz