Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

PŘEHLEDNĚ: Prodej elektronických dálničních známek je v plném proudu. Co potřebujete před pořízením vědět?

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: MAFRA

PRAHA Éra papírových dálničních známek je po pětadvaceti letech definitivně u konce. Přestože se spuštění prodeje dlouho očekávané elektronických verze neobešlo bez potíží a e-shop byl v úterý několik hodin nedostupný, druhý den zatím probíhá bez problémů a známku již stihly zakoupit tisíce lidí.

Co je to elektronická dálniční známka?

Při nákupu dálniční známky už řidič nedostane papírový kupón, který nalepí na sklo. Konec je i obtížnému seškrabování. Po čtvrtstoletí jej nahrazuje právě elektronická verze dálniční známky, která se po nákupu v systému ministerstva dopravy spojí se zadanou registrační značkou.

Systém spouští Státní fond dopravní infrastruktury ve spolupráci s ministerstvem dopravy od 1. ledna 2021, zakoupit elektronickou známku však lze už nyní.

Kolik nová známka stojí?

Typy i ceny známek zůstávají pro příští rok stejné, Roční známka stojí 1500 korun, měsíční 440 korun a desetidenní 310 korun. 

Jak mohu elektronickou známku zakoupit?

Nejjednodušší způsob, jak si elektronickou dálniční známku koupit, je prostřednictvím e-shopu. Ten je dostupný jak z počítače, tak z chytrého telefonu. Pak už jen vyberete druh známky, zadáte registrační značku a zemi registrace vozidla, vyberete počátek platnosti známky, případně uplatníte nárok na zvýhodnění a zaplatíte.

První den, tedy v úterý, se však server potýkal s potížemi a na několik hodin byl nedostupný. „Úterní komplikace při spuštění nás mrzí,“ okomentoval situaci Martin Opatrný, mluvčí společnosti Cendis, která má systém na starosti. Středa už však probíhá bez potíží.

dálniční známka - ilustrační foto

Staré dálniční známky.

Pořídit e-vinětu však lze také na všech pobočkách České pošty nebo benzinových stanicích EuroOil. Tam řidičem nadiktované údaje do počítačového systému zadá obsluha, od níž také po zaplacení dostanete potvrzení. Účtenku opět není nutné vozit s sebou ve voze.

V pohraničních oblastech budou od ledna navíc umístěny takzvané kiosky, kde bude možné kupón zakoupit před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice. Platit v nich bude možné pouze bezhotovostně.

Co když při nákupu omylem zadám chybnou SPZ? Půjde nákup stornovat?

V případě, že kupujete elektronickou dálniční známku na obchodním místě, máte na opravu případné chyby 15 minut od zaplacení (na stejném prodejním místě).

Při nákupu na e-shopu nebo v samoobslužném kiosku pak záleží na zvolené platnosti: Má-li známka platit ihned po zaplacení, po potvrzení údajů a provedení platby už ji není možné změnit či stornovat. Při zadávání údajů je tedy na místě věnovat nákupu pozornost a řádně jej před potvrzením zkontrolovat.

V případě, že při nákupu známky na webu odložíte počátek její platnosti, můžete do začátku platnosti elektronické známky chybně zadané údaje opravit. Konkrétně je možné provést jednu změnu SPZ a jednu změnu počátku platnosti elektronické dálniční známky.

Kdo si musí elektronickou dálniční známku pořídit?

Povinnost zakoupit elektronickou dálniční známku budou mít všechna motorová vozidla (jedoucí po zpoplatněném úseku dálnice) nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost je 3,5 tuny. Na přípojná vozidla a motocykly se povinnost nevztahuje. Osvobozena jsou i další vozidla.

Kdo za dálniční známku platit nemusí?

Už od začátku letošního roku po dálnicích jezdí zdarma vozidla, která pohání elektrická energie nebo vodík, případně pak hybridní vozidla, jejichž hodnota emisí CO2 nepřesáhne 50 g/km. Od nového roku se však výčet vozidel, která budou osvobozena, ještě rozšíří.

Majitelé těchto vozidel však musí myslet na to, že osvobození není vždy automatické. Výjimku mají předem vyřízenou pouze vozy se speciálními registračními značkami pro elektromobily a historická vozidla se zvláštní registrační značkou. V ostatních případech je majitel vozu povinen vyplnit formulář, v němž o osvobození zažádá.

Dálnice D5 u Rozvadova
Dálnice D5 u Rozvadova.

Osvobozeny ale budou také vozidla přepravující držitele českého průkazu ZTP nebo ZTP/P, dále pak vozidla přepravující nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. V případě silniční kontroly stačí v obou případech předložit osvědčení či průkaz.

Budou zvýhodněné také vozy jezdící na LPG?

Ne, pro motorová vozidla poháněná LPG žádná výjimka neplatí. Snížené ceny se týkají vozidel poháněných zemním plynem nebo biometanem (i v kombinaci s jiným palivem), přičemž poplatek na 1 rok činí 750 korun, na 30 dnů 220 korun a na 10 dnů 155 korun.

Do kdy platí papírová známka? Je nutné elektronickou pořídit hned 1. ledna?

Elektronickou známku lze zakoupit kdykoli. Oproti staré verzi roční známka není vázána na kalendářní rok, ale platí na 12 po sobě jdoucích měsíců, které sami zadáte při nákupu.

Platnost staré známky končí tradičně k poslednímu lednu, na tom se nic nemění. Pokud máte platný roční dálniční kupón z roku 2020, elektronickou dálniční známku stačí pořídit s platností od 1. února 2021.

Lze e-vinětu darovat pod stromeček s tím, že bude platit od února?

Ano, při nákupu lze začátek platnosti známky odložit až o tři měsíce, a to i u roční.

Jak ověřím, kdy mi platnost elektronické dálniční známky vyprší?

Na webových stránkách si můžete nastavit notifikaci, aby vám tři až deset dní před koncem platnosti elektronické dálniční známky přišlo upozornění formou e-mailu či SMS. Ověřit platnost známky půjde také zadáním SPZ do počítačového systému.

Jak policie zjistí, že dálniční známku nemám?

Dálniční známky budou kontrolovat policisté a celníci několika způsoby. K dispozici budou mít jednak mobilní aparáty, s nimiž budou kontrolovat platnost kuponů přímo na dálnicích. Ke kontrole budou moci využívat i mýtné brány, které zbyly po předchozím mýtném systému.

Kontrola bude prováděna také přímo na zpoplatněném úseku dálnice prostřednictvím hlídkových vozidel vybavených kamerovým systémem pro rozpoznávání SPZ, případně za pomoci vzdáleného připojení ke kontrolním branám. Probíhat budou také kontroly na odpočívadlech a parkovištích. Kontrolní orgány poznají, zda je vaše vozidlo osvobozeno od povinnosti placení elektronické dálniční známky.

Co když změním SPZ vozidla, zůstane elektronická dálniční známka platná?

Stejně jako tomu bylo u papírových kupónů, i elektronická dálniční známka je nepřenosná z jednoho vozidla na jiné a platí pouze na zvolenou SPZ. Pokud však dojde ke ztrátě či zničení vaší SPZ, můžete si v registru vozidel zažádat o novou značku a skutečnost nahlásit prostřednictvím formuláře. Při prodeji vozidla zůstává známka do vypršení platnosti na původní SPZ.

Jak si elektronickou dálniční známku koupí cizinci?

Přijíždějící cizinci mohou před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice využít k nákupu samoobslužné kiosky, které budou v pohraničních oblastech dostupné v několika jazykových mutacích. Od ledna by měl být také web eDalnice.cz včetně e-shopu kromě češtiny dostupný v angličtině, němčině, polštině, maďarštině a ruštině.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....