30. dubna 2015 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Překvapení na kolejích. ČD se oklepaly z obří ztráty a začaly vydělávat

Spirit of Brno – první elektrická lokomotiva Taurus od Siemensu ve firemním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spirit of Brno – první elektrická lokomotiva Taurus od Siemensu ve firemním... | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA České dráhy loni vydělaly 156 milionů korun. Stalo se tak po předloňské ztrátě téměř dvou miliard. Osobní doprava, která představuje hlavní činnost státního dopravce, zmírnila ztrátu na 865 milionů korun.

Důvodem zlepšení výsledků v osobní dopravě je podle managementu růst počtu cestujících. 

„Dynamicky se rozvíjí především dálková a příměstská doprava. Také díky tomu stouply tržby z hlavní činnosti o 800 milionů korun,“ uvedl ve výroční zprávě šéf drah Pavel Krtek. Dodal, že firma snižovala provozní i režijní náklady.

V zisku po zdanění 877 milionů korun skončilo hospodaření nákladní dopravy, kterou zajišťuje dceřiná společnost ČD Cargo. Proti roku 2013 jde o zlepšení o sto milionů korun, uvedly ČD. 

Zde jsou podle managementu důvodem především úspory, které loni dosáhly několik set milionů korun. Tržby z přepravy o více než půl miliardy korun klesly.

Celkem České dráhy loni přepravily 170 milionů cestujících. Kromě osobního a nákladního dopravce patří do skupiny Českých drah například Výzkumný ústav železniční či poskytovatel datových služeb ČD Telematika. Společnost v Česku zaměstnává 25 tisíc lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz