Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Přes Václavské náměstí nepojedou tramvaje. Auta čekají zácpy

Plzeňská tramvaj - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňská tramvaj - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Od soboty začne oprava tramvajové trati v centru Prahy. Tramvaje po dva měsíce neprojedou od Lazarské po Jindřišskou ulici, problémy budou mít i automobily. Sdělil to mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Jiří Štábl. Lidé tak budou muset využít metro nebo úsek projít pěšky. Opravy budou rozděleny do několika etap, ukončení oprav je naplánováno na 28. června.

Tramvajový provoz bude přerušen od soboty přibližně 00:30. "Opravy budou postupně zahájeny v celém úseku. Výjimku bude tvořit pouze prostor od Václavského náměstí po Palackého ulici, který byl zrekonstruován v roce 2001," uvedl technický ředitel DPP Jan Šurovský.

O výluce bude dopravní podnik lidi informovat pomocí letáků a tabulí nebo hlášení v metru a tramvajích. Během prvních dnů budou také na zastávkách pracovníci dopravního podniku v reflexních vestách. "Ti budou připraveni poradit cestujícím s aktuálním dopravním spojením, a to v češtině i angličtině," uvedl Štábl.

Omezené budou tramvaje 3, 9, 14 a 24

Rekonstrukce se dotkne tramvajových linek 3, 9, 14 a 24 a bude zavedena tramvajová linka číslo 29, která částečně nahradí trasy linek 3 a 9. Ke změnám dojde i u nočních autobusových linek 504, 505, 509 a 511, jejichž zastávky budou dočasně přemístěny.

Nové trasy linek

  • Tramvaj číslo 3 od soboty pojede ve směru od Nádraží Braník z dočasně zřízené zastávky Lazarská v ulici Spálená, dále bude pokračovat jako linka 9 ve směru Sídliště Řepy. Stejným způsobem bude změněna linka číslo 9, která bude ze směru od Sídliště Řepy v zastávce Lazarská změněna na linku 3 ve směru Nádraží Braník.
  • Další část obvyklých tras tramvají číslo 3 a 9 obstará nová linka 29, která pojede z Vozovny Kobylisy přes zastávky Kobylisy, Ke Stírce, Bulovka, Palmovka, Invalidovna, Florenc, Bílá labuť, Masarykovo nádraží, Hlavní nádraží, Olšanská, Ohrada a Spojovací.
  • Tramvaj číslo 14 pojede ve směru od Sídliště Barrandov ze zastávky Myslíkova přes zastávky Karlovo náměstí, Moráň, Palackého náměstí do zastávky Zborovská a zpět na Sídliště Barrandov.
  • Linka 24 ve směru od Kubánského náměstí bude ze zastávky Karlovo náměstí vedena přes dočasnou zastávku Lazarská v ulici Spálené na Národní třídu, zastávky Staroměstská, Právnická fakulta, Čechův most, náměstí Republiky, Bílá labuť, Vltavská, Dělnická a Nádraží Holešovice do zastávky Výstaviště Holešovice, kde skončí.

Výluka zasáhne i autodopravu

Kvůli dopravní obsluze jsou úplné uzavírky naplánovány v několika etapách. Postupně tak budou uzavřeny úseky Spálená - Palackého a Václavské náměstí - Senovážné náměstí. Jednotlivé etapy s plánky budou zveřejněny na webu Prahy 1. V celém úseku nebude možné parkovat.

"Řidičům doporučuji, aby se danému území vyhnuli. Dopravní značení se bude měnit denně. Nebo ať se obrní trpělivostí. Ale budou přicházet o nervy a benzin," řekl k uzavírce radní Prahy 1 pro dopravu Jiří Veselý (TOP 09).

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...