16. prosince 2009 15:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prezident Klaus vetoval zákon o zákazu prodeje Letiště Praha

Václav Klaus - rozhovor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus - rozhovor | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Prezident Klaus vetoval zákon o zákazu prodeje Letiště Praha. Zákonodárná moc použila nástroj, který jí nepřísluší, uvedl Klaus. Podle Klause sněmovna použila nástroj, který je vyhrazen vládě. Zákon prý také působí zpětně, neboť proces privatizace již začal.

Podle Klause zákon představuje průlom moci legislativní do moci exekutivní. Zákonodárná moc tak prý v tomto případě formou zákona použila nástroj, který jí nepřísluší.

"Parlament s odkazem na naši Listinu práv a svobod označuje letiště Praha – Ruzyně za 'majetek nezbytný k zabezpečení potřeb celé společnosti,' což nepochybně není a nemůže být pravda. Tím, že se týká jednoho konkrétního letiště, postrádá zákon prvek obecnosti, což je jeden ze základních atributů právního předpisu," píše Klaus v odůvodnění svého veta, které dal k dispozici médiím prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Zákon podle Klause také působí nepřijatelně retroaktivně. "Proces privatizace letiště již začal (za vlády Vladimíra Špidly) a nelze ho přerušit, aniž by se Česká republika dostala do rizika arbitráží. Vláda sice nemusí nakonec vybrat žádného vítěze tendru, musí ale probíhající tendr dokončit."

Prezidentovi se také nelíbí, že při schvalování zákona zaujaly obě komory zcela rozporné stanovisko. Senát zákon zamítnul a Poslanecká sněmovna jeho postoj přehlasovala. Klaus se tak podle svých slov připojuje k názoru Senátu.

Zákaz prosadila levice
Sněmovna schválila zákon nedovolující prodej ruzyňského letiště začátkem letošního prosince, po vetu Senátu se jím zabývala podruhé. Zákon podpořili poslanci ČSSD, KSČM, lidovci a někteří nezařazení a dva občanští demokraté: Alena Páralová a Jan Klas.

Prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi schválila bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS) počátkem loňského června. Tehdejší odhady prodejní ceny se pohybovaly kolem stovky miliard korun. Současný premiér Jan Fischer při opakovaném projednávání zákona ve sněmovně prohlásil, že za současné situace není důvod letiště privatizovat.

Sociální demokraté předložili zákon letos v únoru. Jeho hlavním cílem bylo, aby veškerý majetek letiště se všemi nemovitostmi zůstal ve vlastnictví státu.

Zdůvodnili to údajně nestandardní přípravou privatizace bývalou Topolánkovou vládou. Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka přitom uvedl, že Letiště Praha je klíčovou součástí infrastruktury státu, a mělo by proto zůstat v jeho vlastnictví.

Lidovky.cz