22. června 2009 9:16 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Při silných turbulencích se v letadle zranili cestující i posádka

Turbulence (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turbulence (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PERTH Nejméně sedm lidí utrpělo lehká poranění při turbulencích letadla společnosti Qantas. Informovala o tom dnes agentura AP. Airbus A330 mířil z Hongkongu do australského Perthu, když byl nad Malajsií zasažen turbulencemi a náhle ztratil výšku. Na palubě letounu bylo 219 lidí včetně posádky.

Kvůli lehkým zraněním bylo ošetřeno šest cestujících a jeden člen posádky, zatímco letadlo pokračovalo do své destinace.

Podle jednoho z pasažérů byla slyšet hlasitá rána, načež letoun prudce klesl. "Viděl jsem paní, která čekala u záchodků, jak vyletěla do nahoru, uhodila se o strop a prudce dopadla na zem," popsal muž situaci uvnitř letadla. "Trvalo to jen několik sekund, ale všude začaly létat věci." Qantas uvedl, že incident by neměl být spojován s problémy Airbusu z poslední doby. Před třemi týdny havaroval Airbus A330 společnosti Air France nad Atlantikem. Všech 228 lidí na palubě zahynulo.

V říjnu loňského roku utrpělo zranění přes 70 cestujících Airbusu společnosti Qantas, když letoun náhle změnil výšku letu. Podle australské agentury letecké bezpečnosti nehodu způsobila chyba v automatickém řízení.Další nepříjemný incident zažili cestující Qantasu loni v červenci, když na palubě vybuchla kyslíková bomba, která vyrazila v trupu díru, a letadlo muselo nouzově přistát na Filipínách.

ČTK