8. října 2009 19:59 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Při současném tempu přestavby bude metro bez bariér za 100 let

Pražské metro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Při současném tempu zpřístupňování stanic bude pražské metro kompletně bezbariérové za 100 let. Na výboru dopravy to dnes řekl Erik Čipera ze sdružení Asistence, které pomáhá zdravotně postiženým.

Naposledy byla totiž před třemi lety zpřístupněna Florenc, další stanice - Národní třída - se plánuje v příštím roce. Praha má v současné době 57 stanic metra, 25 z nich je bariérových.

"Navrhujeme proto zpřístupnění jedné až dvou stanic ročně, což by znamenalo dokončení za 12 až 25 let," uvedl Čipera. Podle něj by se v tomto případě roční náklady pohybovaly kolem 200 milionů korun. "Víme, že je to velká částka, ale bez bezbariérového metra se Praha neobejde," poznamenal.

Na to ale nemá dopravní podnik dostatek peněz. V poslední době se potýká s tím, že mu chybí peníze i na některé dlouhodobě plánované a nasmlouvané investice.

Sdružení Asistence v minulých měsících zorganizovalo mezi zdravotně postiženými, seniory a rodiči s malými dětmi v kočárku průzkum, který se týkal přístupnosti MHD. Z výsledků průzkumu vyplývá, že za největší problém považují oslovení právě bariéry v metru (64 procent dotázaných), problémy mají také při přestupu z metra na povrchovou dopravu (40 procent respondentů).

Respondenti hlasovali, kterou stanici by chtěli zpřístupnit nejdříve. Nejvíce oslovených (32 procent) bylo pro stanici I.P.Pavlova, která je všeobecně nejvytíženější stanicí pražského metra. Jenže právě v této stanici je problém s vyústěním výtahu, který by musel vycházet do soukromého objektu. Majitelé domu s tím ale nesouhlasí.

V požadavcích oslovených následoval Můstek, který je poslední nepřístupnou přestupní stanicí, Anděl, který je důležitým dopravním uzlem, a Karlovo náměstí. Na dotazy odpovědělo 1346 lidí, z toho 47 procent tvořili rodiče, 35 procent zdravotně postižení a jejich pomocníci a 18 procent senioři.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…