24. března 2009 16:39 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Přibude 55 km dálnic. Budou-li peníze

Úseky dálnic a rychlostních silnic, které by podle plánu měly být uvedeny do provozu v letech 2008-2010. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úseky dálnic a rychlostních silnic, které by podle plánu měly být uvedeny do provozu v letech 2008-2010. | foto: www.rsd.cz

PRAHA Síť tuzemských dálnic a rychlostních komunikací se letos má podle plánu rozšířit o 55 kilometrů. Ovšem pouze pokud by se podařilo udržet současné tempo financování. To však zasáhly velké výpadky a plán tak nemusí být dodržen. Na dnešním Žofínském fóru to uvedl generální ředitel společnosti Ředitelství sinic a dálnic Alfréd Brunclík.

Více než polovina délky nově zprovozňovaných úseků připadá na část dálnice D1 mezi Bělotínem, Hladkými Životicemi a Bílovcem, která má začít fungovat letos na podzim. "Ztrácíme tempo kvůli nedostatku peněz z fondu dopravy," řekl dnes Brunclík. Větší šanci na brzké dokončení mají úseky, které jsou financovány z fondů Evropské unie.

Úseky dálnic a rychlostních silnic, které by podle plánu měly být uvedeny do provozu v roce 2009.Ředitelství silnic a dálnic má v současné době rozestavěno 180 kilometrů sítě rychlostních komunikací za 44 miliard korun a 90,5 kilometru silnic první třídy v hodnotě 27 miliard Kč.

Na letošek bylo také naplánováno vypsání tendrů na výstavbu dalších nových úseků ve výši 30 miliard korun. Kvůli zmíněným výpadkům ve financování však není jasné, jestli se nakonec výběrová řízení uskuteční. "Řešení stále hledáme," dodal Brunclík.

Zároveň si Brunclík postěžoval na současnou legislativu, která dopravním stavbám příliš nepřeje. "Podle platných nařízení by měla být doba přípravy projektů 5-6 let, nicméně kvůli různým průtahům a neustálému zapojování se další a dalších subjektů do přípravy staveb se tato doba reálně pohybuje mezi 10-12 lety." To pak podle něj vede k neúměrnému zvyšování nákladů na investice.

"V procesu je patrná absence preference veřejného zájmu," uzavřel Brunclík.

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz