Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Primátor Kladna: Rath protiústavně 'projídá' peníze na jízdném zdarma

David Rath se stromem a rýčem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath se stromem a rýčem | foto: Lucie Vadlejchová, Lidovky.cz

KLADNO Jízdné pro žáky a studenty zdarma, které od září zavádí Středočeský kraj, je podle kladenského primátora Dana Jiránka (ODS) protiústavní. Zavádí dvojí ceny a diskriminuje obyvatele velkých měst a okresů kolem Prahy, řekl dnes Jiránek. V době hospodářské krize by měl kraj volné prostředky raději investovat, ne je "projídat", míní. Hejtman David Rath (ČSSD) Jiránkovu kritiku odmítl.

Podle Jiránka se kvůli této záležitosti zřejmě sejdou středočeští starostové.

"Je to podle mě v rozporu se zákony, které upravují ceny, protože se zavádí systém dvojích cen, kdy dítě, které bydlí o jeden dům vedle, bude jezdit za jinou cenu," poznamenal primátor. Podle něj je to podobné, jako když se na hradech a zámcích provádí za jiné ceny pro Čechy a za jiné pro cizince.

Nový systém žákovského jízdného

Doprava do škol zdarma je jako předvolební slib ČSSD zohledněna v rozpočtu kraje. Měla by se týkat žáků a studentů od šesti do 19 let, kteří mají trvalé bydliště a školu ve středních Čechách. Nelze tak zdarma cestovat přes hranice krajů, například do Prahy.Zároveň není možné ani jezdit zadarmo hromadnou dopravou v jednotlivých městech.

Boleslavský systém

V autobusech v Mladé Boleslavi mohou jezdit zdarma děti a mladiství do 15 let, důchodci nad 70 let, rodiče, kteří pečují o dítě ve věku do čtyř let nebo o dítě dlouhodobě zdravotně postižené, a držitelé takzvané Janského plakety za dárcovství krve.

Rath míní, že by si Jiránek měl nejdříve udělat pořádek ve vlastních řadách. "Jeho kolega (mladoboleslavský primátor Raduan) Nwelati v Boleslavi jízdné už dávno hradí. Tudíž se jeho kolega z ODS chová protiústavně a diskriminačně?" napsal Rath ČTK v textové zprávě.

Podle Jiránka může zavedení jízdného zdarma také ohrozit venkovské školy, které mají problém s naplněností. Rodiče budou mít nyní možnost poslat své děti zdarma do městské školy, která je třeba z hlediska výuky atraktivnější, a řada z nich tak patrně učiní.

"V okamžiku, kdy jim ubude pět deset patnáct žáků, tak tu školu možná budou muset zavřít, a to je samozřejmě věc, která je téměř nevratná," dodal Jiránek.

Podotkl, že na malé venkovské školy a jejich pedagogy jsou napojeny i další činnosti - provoz knihovny, sportovních klubů nebo pořádání společenských a kulturních akcí v obci.

"Tahle věc se podle mě měla lépe zvážit. My bychom třeba uvítali, kdyby kraj hradil všem žákům poloviční jízdné a zrovna tak poloviční jízdné seniorům," dodal. V době hospodářské krize by ale kraj měl volné prostředky raději investovat, a zajistit tak více lidem práci, ne je "projídat", míní.

"Určitě to je na nějakou schůzku středočeských starostů, případně starostů z komory obcí. Myslíme si, že ten krok, pokud není uvážen, může nadělat více škody než užitku," uzavřel primátor.

Rath (ČSSD) již dříve uvedl, že v rozpočtu je na jízdné zdarma uvolněno 50 milionů korun. "Definitivní částku budeme vědět koncem září nebo října, protože budeme vědět reálně, kolik studentů si o to požádá," dodal. Podle toho se pak stanoví, kolik bude vynaloženo na jízdné v příštím roce.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Internetoví prodejci potravin ve středu začali přijímat platby jen předem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Internetoví prodejci potravin ve středu začali přijímat platby jen předem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Internetoví prodejci potravin ve středu začali přijímat platby jen předem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Prodej zavedené restaurace, Smržovka
Prodej zavedené restaurace, Smržovka

náměstí T. G. Masaryka, Smržovka, okres Jablonec nad Nisou
2 750 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz