Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Příprava tendru na výběr mýtného má dalšího odpadlíka. Šéf telematiky podal výpověď

Mýtné brány | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo dopravy přišlo o dalšího klíčového člověka pro přípravu tendru na výběr mýtného. Výpověď podal vedoucí oddělení telematiky a zpoplatnění silniční sítě Václav Krumphanzl. Důvodem odchodu byly kromě obtížně zvladatelného množství agendy i neshody s vedoucím mýtného expertního týmu Janem Chovancem, řekl ve středu Krumphanzl.

Ministerský expertní tým k mýtu v červenci opustil i bývalý ředitel odboru silniční dopravy Milan Dont, kterého krátce před začátkem platnosti zákona o státní službě odvolal ministr dopravy Dan Ťok. Náhradu za něj ministerstvo dopravy zatím nenašlo, a odbor tak dočasně řídí vedoucí oddělení silničního správního úřadu Ján Skovajsa.

Odchod Krumphanzla odmítlo ministerstvo dopravy komentovat. Úřad nyní pracuje na vytvoření harmonogramu dalších prací na zakázce na provoz mýtného systému po roce 2016, kdy končí aktuální smlouva se společností Kapsch. Rozvrh postupných kroků od dojednání součinnosti s Kapschem při předávání systému budoucímu provozovateli po vypsání výběrového řízení má ministerstvo do poloviny října představit na jednání vlády a ještě před tím jej musí schválit mýtný řídicí výbor.

Žádost o ukončení služebního poměru Krumphanzla musí nyní do 60 dnů vyřídit státní tajemník ministerstva dopravy Tomáš Čoček.

Elektronické mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy na základě desetiletého kontraktu Kapsch. Celkem je v systému zaregistrováno zhruba 830 tisíc kamionových palubních jednotek. Za loňský rok se na mýtném vybralo 8,7 miliardy korun, k červenci šlo o částku převyšující 63,5 miliardy korun. Z toho stát firmě Kapsch a jejím subdodavatelům za služby a vybudování systému zaplatil 16,3 miliardy korun bez DPH.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!