1. prosince 2009 19:43 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Příští rok se Praha uskrovní, šetřit bude i na modernizaci MHD

Nízkopodlažní tramvaj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nízkopodlažní tramvaj | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Příští rok se Praha uskrovní. Šetřit bude na modernizaci vozů MHD, dopravních nebo rekreačních stavbách, ale i na cyklostezkách. Magistrát naopak navíc uvolní miliardu korun na provozní náklady dopravního podniku nebo na úklid chodníků. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který dnes schválili radní. Odsouhlasit ho ještě musí zastupitelé.

V průběhu schvalování rozpočtu nastaly největší změny především v kapitole doprava. Pokud s rozpočtem budou souhlasit zastupitelé, dostane radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) místo požadovaných 900 milionů korun na modernizaci vozů metra pouze 350 milionů a na nákup nových autobusů 100 milionů korun, což je pouze třetina toho, co chtěl.

DPP dostane více

Rozpočet naopak dává více peněz na "provoz veřejné silniční dopravy". Dopravní podnik (DPP) tak dostane o miliardu korun více, než mu přisoudil letošní rozpočet. Kvůli nedostatku peněz na provoz muselo město DPP v listopadu zvýšit dotaci o 900 milionů korun.

Dopravní kapitola pak vůbec nemluví o nákupu nových tramvají, na které radní chtěl 600 milionů, o přestavbě Libeňského mostu (470 milionů) a o vybudování nového východu z metra na Národní třídě (150 milionů korun).

Méně peněz dostanou ale i ostatní správci jednotlivých kapitol. Na dostavbu plaveckého areálu Šutka dá město téměř 190 milionů korun, původně přitom město chtělo do jeho dobudování investovat 350 milionů korun. Minulý týden magistrát vypsal výběrové řízení na dostavbu Šutky, zakázku vyčíslil na 650 milionů korun.

Náměstkyni primátora Markéta Reedová (SNK ED) se nelíbí, že tato zakázka nebyla zveřejněna na internetovém portálu Zakázky pod lupou a že finalisté, ze kterých bude vybrán vítěz, budou vylosováni takzvanou losovačkou. "Je to způsob, který zcela zdiskreditovala radnice v Karlových Varech," tvrdí Reedová. Vyjasnění zakázky si dala jako jednu podmínku hlasování pro rozpočet.

Praha má získat Státní operu

Nejvíce financí půjde jako tradičně na velké dopravní stavby. Do městského okruhu magistrát investuje více než osm miliard korun. Další miliardu bude stát prodloužení metra A z Dejvic do Motola a 568 milionů výstavba čistírny odpadních vod. Hlavní město počítá i s dostavbou protipovodňových opatření, na které dá 500 milionů korun. Na informační projekty pak Praha plánuje dát 445 milionů.

Rozpočet v kapitole kultura nebyl navýšen o částku, která by hlavnímu městu umožnila převzít od ministerstva kultury Státní operu. Podle předjednané dohody by se Praha zavázala k ročnímu příspěvku na provoz opery 100 milionů korun, tuto sumu ale návrh rozpočtu neobsahuje. Peníze magistrát škrtl také na obnovu shořelého křídla Průmyslového paláce nebo na revitalizace Mariánského náměstí.

Méně peněz půjde také na výstavbu domova pro seniory v Praze 6, na zvýšení kapacity lůžek následné péče nebo na výstavbu sportovišť. Naopak více financí magistrát investuje do veřejné zeleně nebo do rekonstrukce škol.

Rozpočet s přebytkem

Pražský rozpočet na příští rok počítá s výdaji 45,87 miliardy a příjmy 48,523 miliardy korun. Na běžné výdaje bude muset Praha příští rok dát 32,352 miliardy korun, na investice jí zbude 13,5 miliardy. Na úhradu dluhové služby chce magistrát navíc dát 2,651 miliardy korun.

Z letošního rozpočtu magistrát na příští rok převede 1,76 miliardy z akcí, na které nestačil peníze vyčerpat.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!