11. března 2011 8:53 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Příští rok se zpoplatní všechny silnice první třídy

Mýtná brána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána. | foto: Lidové noviny

PRAHA Od poloviny příštího roku se bude mýtné platit na všech silnicích první třídy, zpoplatněny budou také stovky kilometrů druhých tříd a několik úseků silnic třetí třídy. Podle náměstka ministra dopravy Martina Sýkory přinese rozšíření systému státu miliardy korun, nepřesáhne však výnos za mýtné z dálnic a rychlostních silnic, který vloni činil 6,6 miliardy korun.

Tendr na dodavatele systému včetně palubních jednotek bude vypsán do měsíce.Ve svém pátečním vydání to píše deník E15.

Miliardy, které má novinka přinést, by měly jít na opravy a údržbu silnic.

Výtěžek mýtného ze silnic první třídy, kterých je v Česku celkem 5500 kilometrů, půjde do státního fondu dopravy. Peníze získané na silnicích druhé třídy dostanou kraje, ale až poté, co si stát odečte náklady na provoz systému. Pokud se silnice druhé a třetí třídy ukážou při výběru mýtného jako prodělečné, stát dá přednost zákazovým značkám, uvedl Sýkora.

Mýtné brány

S novými bránami se nepočítá

Ve výběrovém řízení na dodavatele systému včetně palubních jednotek nebude sice žádná technologie předem vyloučená, je ale jasné, že ministerstvo počítá se satelitním systémem, který nevyžaduje stavbu bran. "V podmínkách tendru budeme chtít zajistit určité procesy, které by se daly jen těžko zvládnout prostřednictvím mikrovlnných bran," řekl Sýkora.

Satelit bude muset být kompatibilní se současným mikrovlnným systémem, který je v Česku zaveden na 1100 kilometrech dálnic a 130 kilometrech silnic první třídy.

Společnost Kapsch, která mikrovlnný systém na dálnicích postavila, nedávno propojení obou systémů prezentovala. Zájem o české mýtné má mimo jiné i slovenská firma SkyToll.

Mýtné se bude platit zatím jen mimo zástavbu, do budoucna ale Sýkora nevyloučil ani platby za průjezd městy.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.