Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

‚Pro kaštany přijela černá huba.‘ Rozumíte slangu pražských dopraváků?

„Salón“, prostor pro cestující ve vozech metra, nověji i tramvají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Salón“, prostor pro cestující ve vozech metra, nověji i tramvají. | foto: MHD

PRAHA Černá huba, kaštani, jezevčík. Pražský dopravní podnik chce cestujícím ukázat, jak mluví v práci jeho lidé. Proto po dobu letních měsíců rozmístil uvnitř dopravních prostředků plakáty s ukázkami dopraváckého slangu. Akce potrvá do poloviny září.

Z několika stovek slangových výrazů jich dopravní podnik vybral 26. Cestující pražské hromadné dopravy je budou potkávat v metru, autobusech i tramvajích až do poloviny září. Plakáty vytvořila Kateřina Perglová. 

Slang pražských dopraváků obsahuje slovní výrazy zejména lidí, kteří zajišťují provoz MHD v Praze a okolí. Některá slova ale do slangu přimíchávají také fanoušci MHD a cestující, kteří v souvislosti s MHD používají speciální slova. 

Kaštani jsou cestující, černá huba je zase výraz pro jeden z typů metra. 

„Kaštani“, cestující. „Vysypat kaštany“, nechat vystoupit cestující.
„Černá huba“, vůz metra typu 81-7171 (podle černého čela).

Poprvé se slangovým výrazům pražských dopraváků začal věnovat Kroužek přátel městské dopravy, který v roce 1975 vydal interní tisk Slangové a zvláštní výrazy pražských dopraváků, připomíná článek Zdeňky Tiché v časopise Naše řeč.

V roce 1982 pak vyšlo první vydání Slangu pražských dopraváků připravované 

SLANG

Slang patří k nespisovným útvarům našeho jazyka. Je tvořen souborem speciálních výrazů a obratů, kterými mezi sebou komunikují členové pracovního nebo zájmového společenství kromě příslušné odborné terminologie.

Pavlem Adámkem a Františkem Proškem. Druhé vydání Slangu pražských dopraváků bylo vydáno v roce 2001 pod patronátem dopravního podniku. 

Třetí vydání Slangu pražských dopraváků má na starosti František Prošek, který se zabývá MHD v Praze a její historií dlouhodobě, dopraváckému slangu se věnuje od 70. let. „Slang, stejně jako ostatní součásti živého jazyka, se trvale vyvíjí a mění. Proto i nikdy nekončící práce na jeho zachycení, je tak zajímavá a přitažlivá,“ říká.

Dosavadní verze slangu je k dispozici na webové adrese www.mhd140.cz/slang, kam bude po dokončení doplněno i třetí vydání. Kompletní třetí vydání Slangu pražských dopraváků bude k dispozici pravděpodobně na konci tohoto roku, uvedl pražský dopravní podnik.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Giuseppe Conte | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Giuseppe Conte | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Giuseppe Conte | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!