17. května 2016 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Problémová wi-fi v moderních vlacích: ČD přijaly trest za chybný výběr dodavatele

České dráhy nasazují nové railjety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy nasazují nové railjety. | foto: MAFRA: Dan Materna

BRNO/PRAHA České dráhy se neodvolaly proti pokutě 100 tisíc korun, kterou dostaly v dubnu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby při vybavení vlakových souprav Railjet wi-fi technologií. Vybraly firmu, která nesplnila kvalifikaci.

Pokutu musí České dráhy zaplatit nejpozději začátkem června.

Zakázku vyhrála společnost RailWiFi, kterou vytvořili dodavatelé ČD-Telematika a. s. a Simac Technik ČR, a. s. „České dráhy chybovaly, když firmu nevyloučily z další účasti v zadávacím řízení, ačkoliv neprokázala splnění všech stanovených kvalifikačních předpokladů,“ uvedl už dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Státní dopravce ve výběrovém řízení požadoval, aby uchazeči o zakázku doložili alespoň tři referenční zakázky obdobného charakteru. Konkrétně šlo o dodávku systému internetového připojení v železničních kolejových vozidlech s konstrukční rychlostí přesahující 200 kilometrů v hodině.

Přitom alespoň jedna ze zakázek musela být ve finančním objemu nejméně 20 milionů korun bez DPH.

RailWiFi prokazovala kvalifikaci prostřednictvím subdodavatele. Z předložené subdodavatelské smlouvy ale nevyplýval závazek k poskytnutí plnění nebo práv, s nimiž mohla vítězná firma disponovat u konkrétní zakázky. To je podle Rafaje v rozporu se zákonem.

Výroba vlaků RailJet ve vídeňské továrně Siemens. České dráhy chtějí nasadit sedm souprav moderních rychlíků na mezinárodní spoje.
Od prosince 2014 bude vozit mezi Prahou, Brnem, Vídní a Štýrským Hradcem jednotky Railjet.

Railjety jsou netrakční soupravy (nemají vlastní pohonnou jednotku), soupravu pohání lokomotiva Taurus, kterou si ČD pro pohon jednotek půjčují od rakouských drah. Vlaky mohou jet maximální rychlostí 230 kilometrů v hodině. Kapacita těchto vlaků je 442 míst k sezení.

Z toho dopravce předpokládá šest míst v byznys třídě a dalších 42 sedadel v první třídě. Cestu mezi Prahou a Vídní má souprava ujet za čtyři hodiny a deset minut.

ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.