25. února 2015 18:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Proč Apple vyvíjí elektromobil? Mnozí to nechápu, firma mlčí

Nová podoba elektromobilu Tesla S. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová podoba elektromobilu Tesla S. | foto: Reuters

CUPERTINO Technologický gigant Apple vládnoucí světovému trhu s elektronikou prý již brzy uvede na trh elektromobil. Tedy už ne jen mobilní telefony, počítače a tablety, ale i auta s jablíčkem. Ale má to racionální opodstatnění? Apple zatím mlčí.

Když v roce 2010 Google přiznal, že pracuje na projektu „samořiditelného“ automobilu, mnozí lidé z automobilového průmyslu zůstali v šoku. Byla to směsice zmatenosti, ale i zvědavosti. Co si o tom myslet? Proč se internetový vyhledávač chce pouštět do vývoje automobilu? 

Dneska už se nikdo nediví, naopak velcí automobiloví výrobci se snaží Google dohnat tam, kde zaspali, a představují vlastní řešení aut bez řidičů. 

A něco podobného se děje i nyní, když probleskly první zprávy o dalším gigantovi ze Silicon Valley chystajícím se vstoupit do světa automobilů v roce 2020, s Applem.

Jaký má důvod? A co to bude znamenat třeba pro amerického výrobce elektromobilů Teslu? Pro celý automobilový sektor? „Zrevolucionizuje“ ho podobně jako svět počítačů? Apple si zatím najal více než dvě stovky špičkových odborníků a už nějakou dobu pracuje na vývoji utajeného elektromobilu s karoserií minivanu. 

Vše se děje pod kódovým označením „projekt Titan“. Že na tom něco bude, o tom svědčí stále více zpráv z nejrůznějších zdrojů. A nepřímo to potvrzuje i kauza firmy A123 Systems. 

Nový elektromobil Yo! a elektrická závodní motokára W!NG vznikly loni prací...
Automobilka GM představila nový elektromobil Chevrolet Bolt.

Tento výrobce elektrobaterií, který se jako jeden z prvních začal věnovat vývoji a výzkumu lithium-iontových baterií do elektromobilů, obvinil Apple, že mu přetáhl jeho špičkové inženýry. Kvůli jejich odchodu musel ukončit vývoj nových baterií do elektromobilů. 

Proto podal na Apple žalobu u soudu ve státě Massachusetts. Vše začalo v červnu loňského roku, tehdy inženýři A123 Systems opustili svého zaměstnavatele a pokračovali v práci na podobném programu u společnosti Apple. Pět z nich A123 Systems kvůli tomu také zažaloval. 

„Apple v současnosti rozvíjí divizi velkokapacitních baterií, aby s námi mohl soutěžit,“ zaznělo v žalobě podané firmou A123 Systems, kterou uveřejnil specializovaný web Law360.com. 

Apple se prý pokoušel přetáhnout i další experty na baterie z firem LG Chem, Samsung Electronics, Panasonic, Toshiba a Johnson Controls, jak stojí v žalobě. Žalovaná strana zatím celou kauzu nekomentovala.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...