Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Proč skončila šéfka právníků Českých drah: špatné řízení i neznalost angličtiny

Daniela Kovalčíková na snímku z roku 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniela Kovalčíková na snímku z roku 2008. | foto: ČTK

PRAHA Jedna z nejvlivnějších postav v Českých drahách skončila jen krátce poté, co vypracovala posudek o rizicích chystaného prodeje nádraží. Pro strategický obchod vyzněl nepříznivě. Odvolání šéfky právního oddělení Daniely Kovalčíkové však mělo podle interního materiálu ČD i důvěryhodného zdroje z podniku řadu jiných důvodů. Oproti tomu exředitelka tvrdí, že za jejím koncem ve funkci byl právě její posudek.

Řízení právního odboru v takové firmě, jako jsou České dráhy, obnáší mimo jiné koordinaci externích zakázek na posudky, stanoviska či konzultace, které z rozpočtu ukrojí mnoho milionů ročně. Právě údajné nezvládnutí řízení těchto zakázek bylo jedním z oficiálních důvodů, proč představenstvo ČD minulý týden odvolalo Kovalčíkovou z funkce.

Lidovky.cz mají k dispozici důvodovou zprávu k jejímu odejití, na jejímž základě se členové nejvyššího vedení rozhodovali. Zpráva říká, že problémem byla mimo jiné výše zmíněná „kontrola a metodické řízení externích právních kanceláří“.

Ze sedmi uvedených důvodů k odvolání, které představenstvu předložil šéf ČD Pavel Krtek, vystupuje jako hlavní motiv nedostatečné manažerské řízení. Podle důvodové zprávy se vedení odboru neřídilo závěry interního auditu ČD, například u centralizovaného systému evidence plných mocí. Právní odbornost důvodová zpráva naopak nijak nezpochybňuje. Pozoruhodný je ale i poslední bod: „Nedostatečné jazykové vybavení“. Týká se údajného nezvládnutí angličtiny ze strany ředitelky odboru.

Na druhou stranu nutné také připomenout, že Daniela Kovalčíková platí za vlivnou osobnost a odbornici. V minulosti mimo jiné působila jako náměstkyně ministra dopravy. V roce 2009 na úřadu skončila a následně nastoupila do Českých drah.

Podle ní jsou argumenty předložené představenstvu nesmyslné. „Důvodem byla rizika převodu železničních stanic. Studovala jsem postgraduál v Paříži a všechny mezinárodní smlouvy o železnici jsou ve francouzštině,“ brání se exředitelka právního odboru.

Připomněla také, že z pozice náměstkyně resortu dopravy měla na starosti tuto oblast v rámci českého předsednictví Evropské unie v roce 2009.

Zaměstnankyní je dál

V tuto chvíli zůstává Daniela Kovalčíková zaměstnankyní státního dopravce, ale její další uplatnění ve firmě na jiné pozici, je zatím nejasné. Firma její odvolání nekomentuje. „Jednání představenstva společnosti jsou interní záležitostí firmy, stejně jako případné personální změny, proto k nim nemohu poskytnout žádné informace,“ sdělil pouze mluvčí Radek Joklík.

Stanice Litoměřice horní nádraží.

Zprávy o jejím konci ve funkci se objevily minulý týden. Kovalčíkovou odvolalo nejvyšší vedení Českých drah, tedy pětičlenné představenstvo, jen velmi krátce poté, co předložila pětistránkovou zprávu o rizicích spjatých s plánovaným a dlouho odkládaným převodem stovek nádraží na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC).

V materiálu z 29. ledna mimo jiné zpochybnila platnost znaleckého posudku, který loni určil tržní hodnotu prodávaných budov na 3,2 miliardy korun. Kovalčíková také upozornila na to, že České dráhy převodem „ztratí konkurenční výhodu na trhu veřejné železniční dopravy.“

Tato zpráva by teoreticky neměla být důvodem k odvolání Kovalčíkové z toho důvodu, že si zprávu o rizicích obřího obchodu objednal místopředseda představenstva ČD Luboš Urban, tedy člen nejužšího vedení firmy. Učinil tak 27. ledna a o dva dny později byl materiál hotový.

Pro dopovězení spletitého příběhu je třeba ještě dodat, že České dráhy si objednaly k textu připravenému ředitelkou právního odboru „kontramateriál“. Vypracovala jej advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný, kterou si dopravce najímá jako poskytovatele právních služeb souvisejících právě s prodejem nádražních budov.

Vznikl jen pár dní po zprávě Daniely Kovalčíkové a přednesl v řadě případů opačné komentáře.

„Komentovaný Dokument je koncipován jako shrnutí rizik Projektu. Dle Zpracovatele však vychází z neúplných nebo nesprávných informací a hypotéz [...] Zpracovatel je názoru, že z tohoto důvodu mohou závěry Dokumentu jen obtížně obstát,“ stojí ve zprávě kanceláře Císař, Češka, Smutný z 3. února.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...