28. dubna 2017 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prodaná nádraží i víc lidí ve vlacích. České dráhy vydělaly skoro 900 milionů

Vlak Českých drah RegioPanter na trati mezi Studénkou a Mošnovem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak Českých drah RegioPanter na trati mezi Studénkou a Mošnovem. | foto: ČTK

PRAHA Národní dopravce se loni vymanil z těžké ztráty a připsal si nejlepší ekonomický výsledek od roku 2009. České dráhy vydělaly 882 milionů, k čemuž jim pomohlo více prodaných jízdenek, peníze z prodeje většiny nádraží nebo emise dluhopisů s výhodnějším úrokem. Přispěl i dobrý výsledek nákladního dopravce ČD Cargo.

Pro srovnání: v roce 2015 vykázal železniční dopravce ztrátu 1,4 miliardy korun. Tehdy k tomu přispělo mimo jiné velké množství výluk. Loňský rok byl tedy pro České dráhy výrazně pozitivnější, byť celkové zadlužení celé skupiny se stále pohybuje nad 30 miliardami.

Samotné ČD přiznávají, že výsledek roku 2016 je překvapivě dobrý. „Hospodářský výsledek předčil očekávání a pomohl skupině ČD dosáhnout výrazného zisku,“ uvádí šéf Českých drah Pavel Krtek.

Dařilo se zejména nákladní dopravě. ČD Cargo mělo čistý zisk 935 milionů korun, což bylo o 359 milionů více než v roce 2015. Osobní vlaky i loni jezdily se ztrátou (644 milionů proti předloňským 1,398 miliardy), ovšem s menší, než se počítalo.

„Pozitivní trend jsme zaznamenali hlavně v mezinárodní, ale také ve vnitrostátní příměstské dopravě, kde jsou naše vlaky součástí integrovaných dopravních systémů. Zúročují se tím pokračující investice do modernizace vozidel a do zkvalitňování služeb. Ačkoliv osobní doprava skončila ztrátou, oproti roku 2015 se zlepšila o téměř 780 milionů korun,“ říká Krtek.

Šéf Českých drah Pavel Krtek.

Šéf Českých drah Pavel Krtek.

Železniční dopravce upozorňuje i na významnou úsporu nákladů.

Tvrdí, že o téměř 100 milionů korun se snížily náklady na provoz - tedy energie či údržbu. Díky jarní emisi dluhopisů na jaře 2016 pak skupina ušetřila 67 milionů na úrocích

Prodeje jízdenek vyskočily o 260 milionů, cestujících bylo 171,5 milionu. Firma to přičítá mimo jiné proměňujícímu se vozovému parku, v němž se objevují nové vlaky jako vozy Railjet či RegioPanter.

K dobrému výsledku holdingu České dráhy pomohl i prodej majetku, což není úplně běžná součást příjmů dopravní firmy. V létě ČD prodaly zhruba 1500 budov Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) za 3,31 miliardy korun. Čistý zisk z prodeje nádraží činil asi 290 milionů. Příjem více než tří miliard korun ale přispěl ke snížení čistého zadlužení firmy.

Dopravce se zbavily se také pozemků o výměře deset tisíc metrů čtverečních u pražského Masarykova. Prodal je společnosti Penta za 235 milionů korun.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky