27. dubna 2012 13:03 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prohra s Jančurou nevadí, miliardy dáme na rychlíky, tvrdí ČD

Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet | foto: www.siemens.comReprofoto

PRAHA Německé dráhy daly českým kolegům košem a pro spolupráci při provozu linky Praha-Berlín-Hamburk daly přednost RegioJetu podnikatele Radima Jančury. Českým drahám to ale nevadí a investovat budou do nových souprav pro vnitrostátní dálkové linky.

"Jestliže kolegové z Deutsche Bahn odmítli nabídku provozovat na této lince jednotky Viaggio Comfort, je to jejich obchodní rozhodnutí. Nabídku RegioJetu neznáme," řekl Lidovkám.cz mluvčí Českých drah Radek Joklík.

ČTĚTE VÍCE:

Dráhy na základě toho ustoupily od koupě 16 vlaků Railjet od společnosti Siemens. "Důvodem je potřeba zajistit prostředky na nákup nových souprav pro vnitrostátní dálkové linky, na které Ministerstvo dopravy chystá tendry a požaduje nasazení úplně nových vozidel," uvedl Joklík. Na jejich nákup budou České dráhy potřebovat 11–13 miliard korun.

České dráhy spolupracují s německými dlouhodobě a jejich spolupráce prý tímto neskončí. "V nejbližších dvou týdnech budeme s Deutsche Bahn jednat o možném alternativním modelu spolupráce," řekl Joklík.

Nákup railjetů

Nákup railjetů provázely protesty tuzemského výrobce společnosti Škoda Transportation. Ta napadala rozhodnutí drah na nové dálkové jednotky nevypsat výběrové řízení, ale využít opci rakouských drah. České dráhy tvrdily, že dohodnutá cena 200,5 milionu eur za 16 souprav byla výjimečně výhodná a vypsání výběrového řízení bránil i omezený časový rozměr, po který nabídka platila. Sporem se zabýval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který stížnost Škody definitivně zamítl letos v únoru.

rkaŠárka Bláhová