Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

'Prokletá' D8 se začne stavět v létě. Možná

Stavba unikátního mostu přes oparenské údolí na posledním úseku dálnice D8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba unikátního mostu přes oparenské údolí na posledním úseku dálnice D8. | foto: Metrostav

VELEMÍN Všechna povolení k dostavbě dálnice D8 by mohla být vydána už koncem léta, další postup bude ovšem záležet na tom, jak zareagují ekologické organizace. Po setkání se starosty okolních obcí to řekl vedoucí lovosického stavebního úřadu Petr Soldon. K vydání je ode dneška potřeba ještě deset až 12 týdnů, odhadl.

Jakmile by stavební povolení spojená s územním rozhodnutím nabyla platnost, na trase by se mohlo brzy opět začít stavět.

Dostavbu asi 16,4 kilometru dálnice poslední dobou komplikují nejvíc právě administrativní průtahy, navíc násobené soudními spory mezi státem a ekologickými organizacemi.

ČTĚTE TAKÉ:


Lovosický stavební úřad, pod nějž dálnice spadá, během léta plánuje vydat několik dílčích stavebních povolení na jednotlivé objekty. A potom by měl rozhodnout o hlavním balíku, který zahrnuje kompletní šestikilometrový úsek od křižovatky Řehlovice k tunelu Radejčín.

Kam vede D8?

Dálnice D8 by měla spojit Prahu s podkrušnohorskou aglomerací a Saskem. O její trasu přes České středohoří se ale vedou už od 90. let spory, v nichž v minulosti daly soudy několikrát zapravdu aktivistům. Mezitím automobilová doprava do severní poloviny Německa zhoustla natolik, že po obou objízdných trasách přes Ústí nad Labem a Teplice jezdí přes 10.000 aut denně.

Obyvatelé obcí, jimiž náhradní trasy prochází, proto v drtivé většině nemohou ekologům přijít na jméno.

"Když budeme hodně optimističtí, to poslední rozhodnutí by mohlo být vydáno do deseti až 12 týdnů," řekl Soldon. Pak bude ovšem záviset na postoji ekologických organizací. Kdyby byly v povolení chyby, aktivisté by mohli zopakovat úspěšnou sérii odvolání a žalob, jimiž v posledních zhruba pěti letech stavbu prakticky zablokovali. "Po vydání se může přihlásit kdokoli.

Když se nám podaří všechno udělat ideálně, mohlo by to být brzy hotové, ale opravdu záleží na občanských sdruženích. Některá z nich to (zdržování) mají bohužel jako sport," dodal.

Záviset bude i na tom, jak se k vydanému stavebnímu povolení postaví sdružení Děti Země, které aktivisty fakticky vede. Předsedu sdružení Miroslava Patrika vloni angažoval jako svého poradce ministr dopravy Vít Bárta, což mělo spory uklidnit. Brněnský aktivista zatím další postup ekologů předjímat nechce. "Jestli se budeme odvolávat, to je těžké říct. Bude záviset, jak budou rozhodnutí napsaná," řekl Patrik.

Na stavební povolení už netrpělivě čeká Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). "Jakmile bude, my i zhotovitel můžeme pokračovat dál ve stavbě. Veškerá zeleň je pokácená, provedl se doplňkový pyrotechnický průzkum, takže by se práce mohly rozjet," řekl Pavel Lány, který na stavbu za ŘSD dohlíží.

Tři kilometry už letos
Kdyby se to splnilo, dálnice by mohla být hotová v roce 2013. Už letos v prosinci by navíc měl být hotový 3,2 kilometru dlouhý úsek od Lovosic k vesnici Bílinka, který by mohl vyřešit značnou část dopravních problémů, které trápí Lovosice. Termín bychom měli dodržet, zaznělo od ŘSD na dnešním setkání se starosty obcí ve Velemíně.

Dálnice A17 se spojí s D8

Na některých starostech bylo po dnešním setkání patrné určité zklamání, prý se nedozvídají nic nového. Zaznívaly i hlasy, podle nichž už není ani dokončení v roce 2013 reálné. "Každý je tou dobou, která už uběhla, trošku otupělý, takže to může opravdu vypadat jako zklamání. Ale podle mého to tak ve skutečnosti není, věříme, že se situace hýbe," řekla ČTK starostka Vchynic Jana Chládková.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...