Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Upozornila na rezavý most, dostala padáka. Práci má na ředitelství dálnic

Zvlnění dálnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvlnění dálnice, ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Miloslava Pošvářová, která prováděla kontroly staveb a upozornila tak na závady na mostě dálnice D47, dostala za svou práci ve čtvrtek okamžitou výpověď. Sama Pošvářová, která je i soudní znalkyní, tvrdí, že se jedná o přímý důsledek jejího svědectví o chybách. Podle nových informací ji však zaměstnalo Ředitelství silnic a dálnic a bude pracovat na případu zvlněného úseku dálnice D47 v Moravskoslezském kraji.

"Delší dobu sleduji zarputilost a důkladnost, s jakou paní Pošvářová přistupuje k posuzování dopravních staveb v České republice. Myslím, že by bylo škoda jejích znalostí nevyužít. Proto jsem se rozhodl konzultovat s ní další kroky v případu zvlněné dálnice D47 a již ve čtvrtek jsem jí nabídnul spolupráci," uvedl pověřený ředitel ŘSD René Poruba.

K TÉMATU

Spolupráce bude mít poradenský charakter a odměna Pošvářové bude závislá na výkonu a objemu odvedené práce.

Pošvářová na chyby neupozornila poprvé
Informaci o výpovědi přinesl server rozhlas.cz. Když ve čtvrtek ráno v rozhovoru pro Radiožurnál poukázala na chyby mostních konstrukcí, již v poledne ji zaměstnavatel vyhodil. „Stalo se to, že jsem byla kontaktována vedením firmy a bylo mi sděleno, že vzhledem k tomu, že zájmy firmy jsou v rozporu s tím, jakým způsobem vystupuji v médiích, se mnou ukončují spolupráci,“ cituje server Pošvářovou. Pohár trpělivosti údajně přetekl a toto byla poslední kakpa, která dovršila celou anabázi problémů, které firmě způsobila. 

ČTĚTE TAKÉ

Ocelové nosníky mostu na dálnici D47 údajně rezivějí více, než by měly. Od předání stavby však uplynuly pouze čtyři roky. Použitá ocel byla dražší než klasická, jelikož má být speciálně ošetřena tak, aby více vydržela.

Chybné provedení
„Mostům jsem vytýkala korozní poškození dolních pásnic a svarů, který je způsobený z toho důvodu, že jsou chybně navrženy a provedeny odvodňovače. Dochází k zatékání vody kontaminované chloridy na ocel a tato ocel rapidně koroduje,“ popsala problémy mostu znalkyně.

Miloslava Pošvářová navíc nebyla zaměstnancem firmy, která most stavěla, ale české pobočky společnosti Mott MacDonald, která mimořádnou kontrolu měla na starosti. Její bývalý zaměstnavatel ale vše označil za shodu náhod. Paradoxní je, že ji Pošvářová před 18 lety spoluzakládala. 

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Znalkyně se však podle svých slov pustila do boje proti korupci s ohledem na dopravní infrastrukturu a také působí ve vládní organizaci NERV. Vypracovala prý zprávu shrnující veškeré procesy, které prodražují stavby dopravní infratruktury. Jedna lobbistická skupina tak na další firmu podala žalobu. Znalkyně se tak dostala do velkých nepříjemností a bylo jí zakázáno veřejně vystupovat či jakkoli publikovat informace o závadách na stavbách.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...