Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
5. září 2011 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Proraženo. Z Blanky vyvezli poslední kubík

Dokončení ražby tunelu Blanka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dokončení ražby tunelu Blanka. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Z pražského tunelu Blanka dnes dělníci vyvezli poslední kubík vytěžené zeminy a ukončili tak ražbu tubusů. Obyvatelům přilehlých domů by se tak mělo ulevit od hluku i prašnosti ze stavby, řekl dnes novinářům při prohlídce tunelu pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Konečné náklady na stavbu podle něj zatím stále nejsou známy. Magistrát je zveřejní po 20. září. Tunelový komplex bude dokončen v první polovině roku 2014.

Představitelé Prahy a Metrostavu při dokončení ražby tunelu Blanka.

Představitelé Prahy a Metrostavu při dokončení ražby tunelu Blanka.


Svoboda dnes podotkl, že z tunelu bylo vyvezeno dohromady téměř milion kubíků zeminy. Na silný provoz a hluk v okolí stavby, z níž se vytěžený materiál vyvážel, si stěžovali místní obyvatelé. "Věřím, že následné práce na tunelu Blanka, které nás nyní čekají, nezatíží občany do tak vysoké míry, jak tomu bylo doposud," slíbil primátor.

ČTĚTE VÍCE:


Podle ředitele Metrostavu Pavla Piláta dělníci v dalších týdnech dokončí obezdívky, vzduchotechniku a také strojovny. "Poté začne montování technologií," uvedl. Jde prý třeba o práci na křižovatkách, tramvajových tratích a chodnících, které budou v budoucnu propojeny s provozem. Postupně by tak podle něho měly mizet i zábory, které dlouhé měsíce omezují provoz i pohyb chodců.

Tunel lží - tak nazývají někteří aktivisté tunel Blanka, který se Praze prodraží o miliardy.

Tunel lží - tak nazývají někteří aktivisté tunel Blanka, který se Praze prodraží o miliardy.


Blanka se stane součástí městského okruhu, její tunely budou mít délku asi 5,5 kilometru. Stavbu tunelového komplexu, která začala v roce 2007 a měla být dokončena už v roce 2011, od počátku provází množství problémů. Během ražby se tunel třikrát propadl a Metrostav kvůli nehodám dostal od báňského úřadu několik pokut.

Kolik Praha zaplatí? Neví se

Kolem konečné ceny projektu panují nejasnosti. Znovu na ně při dnešní prohlídce tunelu upozornili aktivisté z Pražského fóra, kteří na místě rozvinuli transparent s nápisem "Tunel lží". Podle Aleny Rybníčkové z fóra se rozpočet navýšil o téměř 11 miliard korun. Tunel měl původně stát včetně DPH 21,2 miliardy korun za stavební část a 4,2 miliardy Kč za technologie.

Dalších 1,58 miliardy korun měly podle smluv stát průzkumy nebo inženýrská a projektová činnost.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší
TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší

Nemáte ještě nakoupené všechny vánoční dárečky? Pokud zrovna vybíráte pro slečny, jistě uvítáte inspiraci.