3. dubna 2011 14:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Protikorupční policie prošetřuje ČD Cargo

lokomotiva v barvách ČD Cargo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy lokomotiva v barvách ČD Cargo | foto: ČD Cargo

PRAHA Protikorupční policie se od února zabývá některými obchody z dílny bývalého vedení společnosti ČD Cargo v čele s Josefem Bazalou. Mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Roman Skřepek řekl, že policie se na základě trestního oznámení ministra dopravy Víta Bárty (VV) zajímá o některé údajně předražené a nevýhodné zakázky.

Policisté podle Skřepka zahájili v únoru trestní řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Prověřují, zda nebyla způsobena škoda přesahující 1,2 miliardy korun, uvedl mluvčí.

Ministerstvo dopravy loni oznámilo, že bývalé vedení společnosti ČD Cargo se podle výsledků mimořádného auditu dopustilo významných manažerských chyb a poškodilo tím firmu. Bárta podal na základě auditu trestní oznámení.

Nový šéf ČD Cargo Jiří Vodička loni v říjnu uvedl, že Cargo například poskytovalo nekoncepční slevy některým zákazníkům nebo v roce 2006 prodalo nevýhodně 500 uhelných vagonů firmě Čechofracht a následně si je pronajalo zpět.

Čtěte více

Podle Vodičky také Cargo poskytovalo slevy, aniž by pro to mělo nějaký logický systém. Chyby se prý staly i při prodeji vagonů do šrotu, některé takto prodané vozy pak podle Vodičky zřejmě jezdily pro konkurenci.

Bazala v minulosti označil audit za neobjektivní a pochybení odmítal. Mateřské České dráhy ho z funkce odvolaly loni v červnu, jako důvod uvedly neuspokojivé výsledky a špatnou komunikaci obou firem.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.