Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Provoz na silnici blokoval největší český letoun

Převoz prvního prototypu letadla L-610. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Převoz prvního prototypu letadla L-610. | foto: ČTK

KUNOVICE Největší letadlo, které kdy bylo vyrobeno na území Československa, dominovalo v neděli ráno provozu na trase mezi Kunovicemi a Starým Městem. Letadlo L-610, které bylo před více než 20 lety vyvinuto na objednávku Sovětského svazu v závodech LET Kunovice, putovalo do areálu společnosti Kovosteel ve Starém Městě.

Trup bez křídel po cestě ze společnosti Aircraft Industries do Kovosteelu čeká nyní opětovná kompletace, zřejmě od září pak bude stroj přístupný veřejnosti.

Čtěte také:


"Počasí sice nebylo příjemné, ale proběhlo to nad očekávání dobře. Letoun je v pořádku v areálu. Nyní ho čeká kompletace, kdy budou opět nasazena křídla, výškovky i motory, které byly demontovány kvůli převozu. Návštěvníci areálu ho uvidí na podstavci v září," řekl ČTK jednatel společnosti Kovosteel Bronislav Janeček.

Pro zvětšení klikněte:

Převoz prvního prototypu letadla L-610 z kunovické společnosti Aircraft Industries do areálu podniku Kovosteel .

Čtyřicetimístný dopravní letoun L-610 měl být chloubou československého leteckého průmyslu. Stroj z dílen kunovické firmy LET, jehož prototyp poprvé vzlétl v prosinci 1988, se však v důsledku rozpadu východního bloku a následných finančních potíží výrobce nikdy nedočkal sériové produkce.

Letoun bude veřejnosti přístupný od září
Celkem bylo vyrobeno šest prototypů původní verze, označované jako L-610M. Letoun je 22 metrů dlouhý, bez paliva váží 12 tun a rozpětí jeho křídel činí 25 metrů. Atrakce bude přístupná veřejnosti. Zástupci společnosti hodlají zachovat původní bílo-červené provedení letounu i interiér stroje včetně sedaček.

Pro zvětšení klikněte:

Převoz se uskutečnil 15. května v časných ranních hodinách.


Stěny tubusu budou obnaženy, aby si lidé mohli prohlédnout, kolik kabelu bylo zapotřebí, aby se letadlo stalo funkčním. "Vystavení letadla bude taková připomínka tradice, toho, co lidé z regionu dokázali vyrobit," doplnil Janeček.

Zpřístupnění letounu L-610 plánuje společnost Kovosteel přibližně od září letošního roku. Firma totiž v této době hodlá také otevřít nové kongresové centrum, které vzniká rekonstrukcí někdejšího cukrovarnického skladu.

Kovosteel není jediný, který L-610 od společnosti Aircraft Industries získal. Nedávno si jej z Kunovic přivezlo i olomoucké letecké muzeum.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!