28. listopadu 2011 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Provoz nad Kanárskými ostrovy budou řídit Češi

Řídící věž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řídící věž. | foto: Shutterstock

PRAHA Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) se bude podílet na řízení leteckého provozu na Kanárských ostrovech na letištích na Lanzarote, Fuerteventura a La Palma.

Kontrakt platí pět let, společnost jej poté může prodloužit o rok. Konkrétně bude ŘLP na španělských letištích zajišťovat technickou,
výcvikovou a odbornou podporu na řídících věžích.

Za tyto služby společnost očekává zisky v řádech milionů korun, sdělil
mluvčí společnosti Richard Klíma. Španělsko v rámci liberalizace trhu
umožnilo zájemcům soutěžit o navigační služby na 13 regionálních letištích.

Celková cena zakázky dosáhla 18,1 milionu eur ročně (asi 470 milionů Kč). Zatím není definitivně rozhodnuto, jakým způsobem se tato suma za všech 13 letišť mezi jednotlivé vítězné společnosti rozdělí, dodal Klíma.

"Vstupujeme na nové trhy. Vedle finančních příjmů z poskytování služeb a výcviku řídících letového provozu, bude úspěšná realizace projektu pro náš podnik znamenat také významnou referenci a získání zkušeností pro budoucí obdobné projekty například i mimo region EU," uvedl generální ředitel státní společnosti Jan Klas.

Vítěznou nabídku na provozování navigačních služeb podala společnost SAERCO, v níž má ŘLP pětinový podíl. Saerco je první soukromou společností, která má ve Španělsku oprávnění zajišťovat služby leteckého provozu. Státní ŘLP s firmou Saerco spolupracuje od počátku letošního roku.

Pro ŘLP znamená spolupráce na řízení letadel ve španělském vzdušném prostoru dosud největší zahraniční angažmá. V Česku například organizuje výcvik zahraničních dispečerů zejména ze zemí bývalé Jugoslávie a postsovětského prostoru.

Co je ŘLP?

Řízení letového provozu ČR vzniklo v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru Česka a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary. V loňském roce společnost zvýšila hrubý zisk skoro o dvě třetiny na 203 milionů Kč.

Lidovky.cz, ČTK