24. dubna 2017 17:29 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Farmáři zvítězili. Silničáři odloží archeologický průzkum u D35 až po sklizni

Stavba dálnice, ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba dálnice, ilustrační foto. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

ČASY Silničáři zahájí archeologický průzkum dálnice D35 v úseku Časy - Ostrov až po sklizni. Původně měl začít nyní na jaře. Řekl to farmář a starosta obce Časy Zdeněk Seidl. Farmáři nechali předminulý týden vyvést za asistence policie z polí geodety, kteří se chystali vytyčit trasu silnice. Pozemky již vlastní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), ale zemědělci na ně mají smlouvu až do konce září.

„Uhradí nám škodu, kterou způsobili. Jak nám to umožní termíny, které musíme dodržovat v rámci dotačních pravidel, tak je tam pustíme,“ řekl Seidl. Očekává, že v mnohých případech silničáři nebudou muset čekat až do konce září.

Dohodu silničářů s farmáři Českému rozhlasu potvrdil ředitel pardubické pobočky ŘSD Bohumil Vebr. Archeologický průzkum začne po sklizni, několikaměsíční zpoždění podle něj s termíny výstavby dálnice příliš nepohne. Silnice se měla začít stavět na podzim.

„My potřebujeme, aby archeologie byla provedena hlavně na objektech s nejdelší dobou výstavby. My se snažíme, aby archeologie u mostní estakády přes Labe byla provedena v předstihu, aby vlastní stavba měla minimální zpoždění,“ řekl rozhlasu Vebr.

Archeologické práce jsou rozdělené do šesti částí, v úseku Opatovice nad Labem - Ostrov již začaly. Na celý výzkum v hodnotě 193 milionů korun bez DPH mají archeologové, bez započítání zimních měsíců, jeden rok. Archeologové očekávají v trase téměř 30 archeologických lokalit z období od mezolitu až po vrcholný středověk.

Soutěž na archeologické práce na 27kilometrový úsek D35 mezi Opatovicemi a Ostrovem vyhrála společnost Eurovia, spolupracovat bude například s Východočeským muzeem. Zvlášť silničáři vyhlásili výběrové řízení na zemní práce, získal je Hochtief s nabídkou 83 milionů korun bez DPH.

ČTK