30. listopadu 2012 15:42, aktualizováno  15:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

První dálniční spojení s Polskem končí hned za hranicemi. Chybí most

Řidiči mohou poprvé vyjet na úsek dálnice mezi Bohumínem na Karvinsku a polskými hranicemi, který navazuje na polskou dálnici A1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidiči mohou poprvé vyjet na úsek dálnice mezi Bohumínem na Karvinsku a polskými hranicemi, který navazuje na polskou dálnici A1. | foto: ČTK

BOHUMÍN Řidiči mohou poprvé vyjet na úsek dálnice mezi Bohumínem na Karvinsku a polskými hranicemi, který navazuje na polskou dálnici A1. Na novou část dálnice ale zatím smí jen vozidla s váhou do 3,5 tuny, protože na polské straně ještě není dokončen jeden most. Hned za hranicemi tak řidiče čeká objížďka.

"Je to historický okamžik, protože se jedná o první hraniční přechod mezi Českou republikou a Polskem dálničního typu," řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM).

Účastníci slavnostního otevření se shodli, že jedním z hlavních významů dokončení dálničního úseku je ulehčení pro obce v okolí od dopravy, emisí i hluku. "Primárně je to také významný evropský tah mezi severem a jihem, mezi baltskými přístavy a Středním Východem," řekl generální ředitel ŘSD David Čermák.

Pro odstupujícího ministra Pavla Dobeše to byla poslední velká událost v úřadě.

Pro odstupujícího ministra Pavla Dobeše to byla poslední velká událost v úřadě.

Doufá, že se polské straně podaří co nejdříve dokončit její část, aby byla plnohodnotně zprovozněna celá dálnice. "Zatím nám polská strana tvrdí, že v létě příštího roku by měl být ten termín. Takže my pevně věříme a Polákům držím palce, aby se jim to opravdu podařilo," řekl Čermák.

Polská dálnice A1 výhledově povede až do Gdaňsku u Baltského moře, a vytvoří tak spojení sever - jih až do Rakouska. Zatím ale chybí dostavět most pár kilometrů od české hranice na úseku mezi Mszanou a Świerklanami.

Chybějící most na polské straně

Chybějící most na polské straně

Polská strana podle mluvčí ŘSD Niny Ledvinové předpokládá, že svou dálnici A1 plně otevře příští rok v létě.

V Česku na celé dálnici D1 vedoucí v délce 377 kilometrů z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska chybí dobudovat jen u Přerova úsek Říkovice - Lipník nad Bečvou. Problémy má ale nedávno dostavěný dálniční úsek vedoucí Ostravou, který se zřejmě příští rok bude opravovat. O závady se pře ŘSD se stavební firmou Eurovia CS. ČTĚTE VÍCE

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz