27. srpna 2009 16:23 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

První nové autobusy z miliardového tendru vyrážejí do pražských ulic

Autobus SOR NB 12 city, se kterým libchavská firma vyhrála miliardový tendr pro Prahu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus SOR NB 12 city, se kterým libchavská firma vyhrála miliardový tendr pro Prahu. | foto: www.sor.cz

PRAHA Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) v pondělí představí prvních několik kusů nových autobusů, které mu dodala společnost SOR Libchavy. Ještě ten den vyjedou vozy do běžného provozu.

Sdělil to mluvčí DPP Ondřej Pečený. Podle mluvčího dostal podnik zatím 20 vozidel, celkem jich chce v osmi letech nakoupit 620. Pokud se osvědčí, přikoupí další stovku. Hodnota zakázky se bude pohybovat kolem 4,5 miliardy korun.

Nové autobusy budou podle dříve zveřejněných údajů vybaveny například systémem naklápění karoserie v zastávkách, který usnadní nástup a výstup cestujících, klimatizovanou kabinou řidiče s vyhřívaným sedadlem a s chladničkou na nápoje, zařízením pro nevidomé cestující i kamerovým systémem pro sledování interiéru vozidla.

Autobus SOR - typ BN 12

Zatím se v pražských ulicích objeví autobusy s naftovým pohonem, kterých bude většina. V budoucnu se ale Pražané svezou i asi dvacítkou vozů s hybridním pohonem, který kombinuje naftový a elektrický pohon. Třetina vozů bude kloubových, dvě třetiny pak klasické krátké autobusy. Ty ale budou mít na rozdíl od současných autobusů čtvery vstupní dveře.

DPP nakupuje nové autobusy kvůli tomu, že současný vozový park je ve špatném technickém stavu. Výběrové řízení vypsal loni, o vítězi se rozhodlo na začátku letošního roku.

Na nákup dostal DPP v červnu mimořádnou dotaci od města. Podle odborových organizací se ale podniku letos nedostávají peníze na provoz a roční ztráta by mohla dosáhnout až 1,95 miliardy korun. Požadují proto po Praze navýšení dotace, vedení města to odmítá.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)