Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

První pruh kvůli Blance. Autobusy vyjedou na 'Barranďák' pětkrát rychleji

Pruh vyhrazený pro autobusy na Strakonické končí na Barrandovské mostě. Měří... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pruh vyhrazený pro autobusy na Strakonické končí na Barrandovské mostě. Měří... | foto: Pražská integrovaná doprava

PRAHA Lidé čekající na silnicích hustěji zaplněných kvůli tunelu Blanka dostali první vzpruhu. Přesněji řečeno ti, kteří jezdí autobusem po Strakonické ulici. Ve středu tam řidiči hromadné dopravy poprvé projeli vyhrazeným pruhem. Přibýt by měly i desítky dalších po celé Praze.

Právě na oblast Strakonické – klíčové dopravní tepny přivádějící do Prahy dopravu od jihu – Barrandovského mostu a tunelu Mrázovka těžce dopadlo zářijové otevření tunelu Blanka. Dopravní policie potvrdila, že nárůst způsobili hlavně šoféři, kteří začali komplex využívat.

Vyhrazený pruh na Strakonické měří 850 metrů. Začíná u odbočení na Barrandovský most ve směru na Jižní spojku a končí před připojením k pruhům z mostu.

„Vznikl z nadbytečného levého pruhu, který byl před připojením k ‚barrandovským‘ pruhům ukončen změnou dopravního režimu v září loňského roku,” popsal Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která v Praze organizuje hromadnou dopravu.

Exkluzivní cestou pro hromadnou dopravu projede ve špičce až 63 autobusů za hodinu a cesta tímto bezmála kilometrovým úsekem se jejich pasažérům výrazně zkrátí. Místo šesti minut projedou místem za minutu.

Celkem v Praze přibude asi 60 takzvaných buspruhů, jak už před časem upozornily Lidovky.cz. V současné době fungují například ve Vrchlického či Evropské ulici, na trase z Petrovic na Jižní Město či ve Švehlově ulici na Zahradním městě.

Pruh vyhrazený pro autobusy na Strakonické končí na Barrandovské mostě. Měří...
Pruh vyhrazený pro autobusy na Strakonické končí na Barrandovské mostě. Měří...

Nyní budou dopravní experti zkoumat možnosti, jak na přidat další pruhy na přeplněné Strakonické. Autobusy tam běžně nabírají až půlhodinová zpoždění.

„Nejkomplikovanější poměry způsobené nedostatečnou šířkou komunikace jsou v klíčovém úseku od zastávky Dostihová po začátek nového buspruhu před Barrandovským mostem. Nadějnější úsek mezi Lahovickým mostem a zastávkou Dostihová podrobně prověříme,“ slibuje mluvčí Ropidu Drápal.

Naděje pro Lahovičky

Po vyhrazení cesty pro autobusy už dlouho volá zbraslavská radnice, do jejíhož katastru Strakonická náleží.

„Po preferenčním pruhu voláme už dlouho, hodně lidí po Strakonické jezdí právě hromadnou dopravou. A nejde jen o lidi ze Zbraslavi či Radotína, ale i o ty, kteří cestují příměstskými linkami. Dopravní špička začíná kvůli Blance v brzkých ranních hodinách a protáhla se na dopoledne,“ uvedla už před časem starostka Zbraslavi Zuzana Vejvodová (100pro Zbraslav).

Zácpami nejvíce trpí obyvatelé Lahovic a Lahoviček, které patří do katastru výše zmíněné městské části, domy stojí v těsném sousedství Strakonické. Vedení radnice už v minulosti s dopravními projektanty možnosti přidání jízdního pruhu pro autobusy řešilo. Jestli je proveditelné a zda by provoz ještě více nezkomplikovalo.

Anketa

Pomohl podle vás tunel Blanka pražské dopravě?

Ano 1195
Ne 917
Nevím 121

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....