Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

První pruh kvůli Blance. Autobusy vyjedou na 'Barranďák' pětkrát rychleji

Pruh vyhrazený pro autobusy na Strakonické končí na Barrandovské mostě. Měří... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pruh vyhrazený pro autobusy na Strakonické končí na Barrandovské mostě. Měří... | foto: Pražská integrovaná doprava

PRAHA Lidé čekající na silnicích hustěji zaplněných kvůli tunelu Blanka dostali první vzpruhu. Přesněji řečeno ti, kteří jezdí autobusem po Strakonické ulici. Ve středu tam řidiči hromadné dopravy poprvé projeli vyhrazeným pruhem. Přibýt by měly i desítky dalších po celé Praze.

Právě na oblast Strakonické – klíčové dopravní tepny přivádějící do Prahy dopravu od jihu – Barrandovského mostu a tunelu Mrázovka těžce dopadlo zářijové otevření tunelu Blanka. Dopravní policie potvrdila, že nárůst způsobili hlavně šoféři, kteří začali komplex využívat.

Vyhrazený pruh na Strakonické měří 850 metrů. Začíná u odbočení na Barrandovský most ve směru na Jižní spojku a končí před připojením k pruhům z mostu.

„Vznikl z nadbytečného levého pruhu, který byl před připojením k ‚barrandovským‘ pruhům ukončen změnou dopravního režimu v září loňského roku,” popsal Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která v Praze organizuje hromadnou dopravu.

Exkluzivní cestou pro hromadnou dopravu projede ve špičce až 63 autobusů za hodinu a cesta tímto bezmála kilometrovým úsekem se jejich pasažérům výrazně zkrátí. Místo šesti minut projedou místem za minutu.

Celkem v Praze přibude asi 60 takzvaných buspruhů, jak už před časem upozornily Lidovky.cz. V současné době fungují například ve Vrchlického či Evropské ulici, na trase z Petrovic na Jižní Město či ve Švehlově ulici na Zahradním městě.

Pruh vyhrazený pro autobusy na Strakonické končí na Barrandovské mostě. Měří...
Pruh vyhrazený pro autobusy na Strakonické končí na Barrandovské mostě. Měří...

Nyní budou dopravní experti zkoumat možnosti, jak na přidat další pruhy na přeplněné Strakonické. Autobusy tam běžně nabírají až půlhodinová zpoždění.

„Nejkomplikovanější poměry způsobené nedostatečnou šířkou komunikace jsou v klíčovém úseku od zastávky Dostihová po začátek nového buspruhu před Barrandovským mostem. Nadějnější úsek mezi Lahovickým mostem a zastávkou Dostihová podrobně prověříme,“ slibuje mluvčí Ropidu Drápal.

Naděje pro Lahovičky

Po vyhrazení cesty pro autobusy už dlouho volá zbraslavská radnice, do jejíhož katastru Strakonická náleží.

„Po preferenčním pruhu voláme už dlouho, hodně lidí po Strakonické jezdí právě hromadnou dopravou. A nejde jen o lidi ze Zbraslavi či Radotína, ale i o ty, kteří cestují příměstskými linkami. Dopravní špička začíná kvůli Blance v brzkých ranních hodinách a protáhla se na dopoledne,“ uvedla už před časem starostka Zbraslavi Zuzana Vejvodová (100pro Zbraslav).

Zácpami nejvíce trpí obyvatelé Lahovic a Lahoviček, které patří do katastru výše zmíněné městské části, domy stojí v těsném sousedství Strakonické. Vedení radnice už v minulosti s dopravními projektanty možnosti přidání jízdního pruhu pro autobusy řešilo. Jestli je proveditelné a zda by provoz ještě více nezkomplikovalo.

Anketa

Pomohl podle vás tunel Blanka pražské dopravě?

Ano 1195
Ne 917
Nevím 121

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...