Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

První stát schválil používání robotických aut

Google robotické auto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google robotické auto | foto: Reprofoto

CARSON CITY Americký stát Nevada jako první na světě schválil zákony umožnující používání automaticky řízených aut na veřejných silnicích. Za revolučním krokem stojí především úspěšné lobování internetové společnosti Google, která financuje ambiciózní program ve vývoji robotických aut.

Nasednete do auta, které vás samo odveze tam, kam právě potřebujete, aniž byste se museli soustředit na řízení. Před lety bylo něco takového myslitelné jen na stránkách sci-fi knížek a plátnech kin. Dnes už po světě jezdí několik prototypů počítačem řízených aut. A jde jim to lépe než lidem.

"Robo-auta" by první pasažéry mohla rozvážet už za rok, až nevadský dopravní úřad sestaví podrobná pravidla jejich provozu. Tamější vláda totiž schválila zákony, které s automaticky řízenými vozidly na silnicích počítají.

Google robotické auto v provozu

Legislativní průlom se podařilo prosadit zejména díky usilovnému lobbingu internetového giganta Google, který vývoj "autonomního vozu" oznámil teprve před rokem.

"Jsme vděční, že jsme dostali možnost předložit naše návrhy nevadské vládě a velice nás potěšilo, že zákon prošel," řekl mluvčí společnosti.

Nevada není jediným státem, kde firma automatická vozidla testuje. V sousední Kalifornii už auta najezdila přes 225 tisíc kilometrů.

Kalifornské zákony totiž jízdu vozidla neřízeného člověkem přímo nezakazují. Pro každý případ seděl za volantem, který se otáčel podle pokynů počítače, vždy bezpečnostní řidič.

Společnost při vývoji spolupracuje se Stanfordovou univerzitou. K orientaci v silničním provozu využívají autonomní auta kameru, radarový a laserový senzor a hlavně podrobné mapy získané předem pomocí ručně řízených vozidel.

Plynulejší doprava a čistší ovzduší

Ačkoliv už dnes některá auta sama zaparkují a disponují bezpečnostními prvky s umělou inteligenci, zcela autonomní systémy vyvolávají pochybnosti zejména ohledně bezpečnosti a spolehlivosti.

Technologičtí optimisté ale na pokrok ve vývoji automobilismu pějí chválu. Od počítačem řízených aut si totiž slibují zvýšení bezpečnosti na silnicích, plynulejší dopravu, ale také méně zplodin v ovzduší.

Do vývoje automatických vozidel investují kromě internetového giganta samozřejmě také automobilové společnosti. Největší úspěchy na tomto poli sklízí především německé koncerny Volkswagen a BMW, které rovněž spolupracují s kalifornskou Stanfordovou univerzitou.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...