Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 9 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

První úspěch biokoridoru za miliony? Podvrh, stopa medvěda byla falešná

Medvědí stpy v biokoridoru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Medvědí stpy v biokoridoru | foto: Hnutí DUHA

MOSTY U JABLUNKOVA Stopy medvěda, které ochránci přírody před časem našli v nově vybudovaném průchodu pod železnicí mezi obcemi Jablunkov a Mosty u Jablunkova na Frýdecko-Místecku, byly podvrh. Prokázalo to detailní zkoumání zajištěných stop. "Asi si z nás někdo vystřelil," řekl ČTK Miroslav Kutal z Hnutí Duha, které migraci velkých šelem v Beskydech sleduje.

"Když jsme stopy našli, vůbec nás nenapadlo, že může jít o falza," řekl Kutal. Dodal, že podezření se objevilo až pro podrobném zkoumání celé stopní dráhy. "Nezdála se nám přirozená. Neodpovídala tomu, jak se medvědi pohybují," řekl Kutal s tím, že pochybnosti nakonec potvrdily i nesrovnalosti nalezené na samotném odlitku.

Čtěte více:


Podle Kutala existují jen dvě vysvětlení, proč se falešné stopy objevily. "Buď si z nás někdo vystřelil, nebo nám někdo chtěl udělat radost. Kloníme se ale k první variantě. Navíc jsme zaslechli, že se tím už někdo chlubil v hospodě," řekl s tím, že aktivita vtipálka paradoxně ekologům pomohla.

"Musíme znovu hledat způsob, jak migrační cesty hodnověrně sledovat," řekl. Dodal, že uvažují i o instalaci kamery.

Vybudování podchodu pro divoká zvířata bylo jednou z podmínek rozhodnutí, kterým Správa chráněné krajinné oblasti Beskydy povolila modernizaci železniční tratě v úseku Bystřice nad Olší a státní hranice mezi Českem a Slovenskem. O jeho stavbu se zasadili především ochránci přírody ze sdružení Beskydčan a Hnutí Duha.

Medvědí stpy v biokoridoru

"Ukázalo se, že investice pro zajištění průchodnosti krajiny nejsou
zbytečné. Rozhodnutí Správy CHKO Beskydy, které podmínilo modernizaci železnice vybudováním dvou rozšířených mostů pro zvířata, bylo správné," komentoval nález medvědí stopy Kutal.

Dodal, že ochránci přírody nyní usilují o vybudování nadchodu nad silnicí mezi Třincem a slovenskou hranicí. "V posledních letech na ní v souvislosti s otevřením automobilky Hyundai výrazně narostl provoz," řekl Kutal s tím, že nadchod už měl dávno stát.

Medvědí stpy v biokoridoru

"Momentálně ale stále není jasné, kde by měl stát, a ani to, jak bude vypadat," doplnil. Pohyb velkých šelem v Beskydech pravidelně mapují takzvané vlčí hlídky, které mají také svou přítomností odradit pytláky.

Letošní zima stopování moc nepřála. Podle dřívějších odhadů v horách žije asi deset vlků ve třech smečkách a minimálně jeden medvěd. Počet rysů se v minulých letech podle zachycených stop pravděpodobně snížil.


,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...