7. května 2013 10:55, aktualizováno  11:11 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

15 eur za kufr. KLM jako první velká aerolinka vybírá za zavazadla

Air France-KLM | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Air France-KLM | foto: wikipedia.org

PRAHA Jedna z největších světových aerolinek zavádí pro cestující zásadní změnu. Francouzsko-nizozemské KLM zpoplatní při evropských letech od poloviny května přepravu již prvního zavazadla, tedy službu, která až doposud byla zdarma. Dosud byl tento poplatek běžný pouze u nízkonákladových leteckých dopravců.

Odbavení prvního zavazadlo bude od příštího týdne stát 15 euro (385 korun) v případě předplacené služby. Pokud cestující zavazadlo ohlásí až na letišti, bude činit poplatek 30 eur (770 korun). Ke zpáteční letence si tak nově připlatíte 30 euro. Poplatky za by se neměly týkat cestujících s věrnostními kartami nebo cestujících ve třídě Business Class.

KLM změnu vysvětluje tím, že 60 až 70 procent jejich zákazníků na evropských letech cestuje jenom s malými zavazadly, která si mohou vzít bezplatně na palubu jako příruční. Ta větší zpoplatňuje, protože se snaží alespoň částečně vyrovnat náklady na jejich přepravu.

„Doporučujeme klientům, aby si vždy zjistili cenu letenky včetně těchto informací, neznalost by mohla totiž cestu znepříjemnit,“ upozornil Josef Trejbal z portálu Letušky.cz. KLM je však prvním klasickým přepravcem, který k tak zásadní změně přikročil. Podle Trejbala lze však brzy předpokládat zpoplatnění přepravy zavazadel i u dalších aerolinií.

ČTĚTE TAKÉ:

Od května si tak cestující připlatí 690 korun u Holidays Czech Airlines za zavazadlo těžší než 15 kilogramů stejně jako při letu s Travel Service. K účtování poplatků za větší zavazadla se zatím uchylovaly nízkonákladové aerolinky. Ty přitom nedávno přistoupily ke snížení váhových limitů a rozměrů i u příručních zavazadel.

Nizozemské národní aerolinky KLM jsou nejstarší leteckou společností s původním názvem. V roce 2003 fúzovala s francouzským národním dopravcem a nyní vystupuje pod jménem Air France-KLM. Patří mezi nejčastěji využívané aerolinky jak ve světě tak v Česku.

mevMartin Nevyhoštěný