17. října 2014 15:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

První z porouchaných tramvají Porsche opustila Prahu. Kdo ji opraví?

Pražská hromadná doprava (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská hromadná doprava (ilustrační). | foto: Michal Šula, MAFRA

PRAHA Pražský dopravní podnik dnes odvezl do plzeňské Škody Transportation jednu z poruchových tramvají 14T známých jako Porsche. Téměř šedesátku souprav podnik v srpnu kvůli technické závadě odstavil z provozu. Firma, která tramvaje v minulosti vyrobila, má stanovit postup opravy a cenu.

Nyní ale není jasné, kdo opravu provede, V záruce už totiž tyto soupravy nejsou a dopravní podnik musí nejprve zjistit, u koho bude nejvýhodnější tramvaje opravit.

Firma plánuje stroje 14T prodat. Generální ředitel Jaroslav Ďuriš však zatím nechce říct, se kterou zemí vyjednává. Už několik měsíců ovšem naznačuje, že by mělo jít o některou z „východních zemí“.

PSALI JSME:

Obchod podle Ďuriše v tuto chvíli komplikuje napjatá situace na Ukrajině. Nevyloučil proto ani možnost, že by se tramvaje mohly po opravě znovu vrátit na koleje v Praze. Jak dlouho opravy potrvají, odhadnout nedokázal.

Tramvaje 14T vyrobené pro pražský dopravní podnik byly schváleny do provozu 17. ledna 2006 a mají najeto průměrně 315 tisíc kilometrů. Podnik má celkem k dispozici 936 vozů, z toho je 59 tramvají 14T.

Podnik za každou z tramvají Porsche zaplatil přes 60 milionů bez DPH. Prodejní cena by se podle posudku mohla pohybovat kolem 30 milionů za kus, předpokládá ředitel Ďuriš.

Firma měla s tramvajemi s designem Porsche problémy i v minulosti. Dopravce objevil u 50 kusů závady na převodovce. Potíže měl také s novějším typem tramvají 15T, rovněž od Škody Transportation. Na konci roku 2012 na ně dopravce podal na 400 reklamací kvůli řadě drobných závad - problémy měly vozy například s brzdami nebo koly.

Lidovky.cz, ČTK