20. března 2009 17:37 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

První zájemce o ČSA: Travel Service

Letadlo v barvách ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo v barvách ČSA | foto: Reprofoto

PRAHA První potvrzený zájemce o ČSA je na světě. Do výběrového řízení na koupi 91,5procentního podílu státu v Českých aeroliniích se dnes přihlásilo konsorcium firem Unimex Group a Travel Service. Potvrdila to mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková. Unimex Group má v konsorciu podíl 51 procent, dodala.

Unimex Group ovládá podnikatel Jiří Šimáně. Firma má zároveň podíl tuzemském charterovém leteckém dopravci Travel Service, kde spolu se zakladatelem Romanem Vikem ovládá třetinu akcií. Majoritu v Travel Service drží Icelandair Group.

Oficiálně zájem o ČSA již projevily ruský Aeroflot a francouzsko-nizozemský koncern Air France-KLM. Vedle nich se spekuluje o členských firmách aliance SkyTeam, kam patří i ČSA. V alianci jsou mimo jiné Korean Air a China Southern.

Zájemci musí nabídky předložit do pondělního poledne. Hlavním kritériem má být nabídnutá cena. Odhadovaný výnos privatizace se pohybuje kolem 4,5 miliardy korun. Vítěz by měl být znám do letošního září.

České aerolinie za loňský rok vykázaly podle neauditovaných výsledků zisk před zdaněním 500 milionů korun. To je o 389 milionů korun více než v roce 2007.

Holding Unimex Group vykázal v roce 2006 zisk před zdaněním 950 milionů korun a tržby 18,1 miliardy korun. Holding ovládá například provozovatele hobbymarketů OBI Global Stores nebo Travel Free, která provozuje síť prodejen na hraničních přechodech.

Travel Service je nejvýznamnějším charterovým dopravcem na českém trhu, kde působí 12 let. Kromě charterových letů provozuje od roku 2004 pravidelné nízkorozpočtové linky pod značkou Smart Wings. Společnost hospodařila předloni s čistým ziskem přesahujícím 155 milionů korun.

ČTK