Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prvním zájemcem o ČSA je Aeroflot

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Teprve před pár hodinami vyhlásilo Ministerstvo financí výběrové řízení na prodej svého podílu v ČSA a hned se přihlásil první zájemce. Ruská letecká společnost Aeroflot chce v Českých aeroliniích získat 49 procent, což je maximální podíl, který evropská pravidla povolují.

"Aeroflot, který nesídlí v Evropské unii, se podle pravidel EU nemůže ucházet o více než 49procentní podíl v ČSA. Při privatizaci ČSA máme v úmyslu obstarat si partnera, který by pocházel z České republiky. Aeroflot s možnými partnery jedná a svůj výběr bude s to brzy oznámit," uvedl šéf společnosti Valerij Okulov.

V prohlášení připomněl dosavadní spolupráci Aeroflotu s ČSA na linkách mezi Moskvou, Prahou a Karlovými Vary. Spojení Aeroflotu jako jedné z nejrychleji rostoucích leteckých společností světa a ČSA jako největších a a nejstabilnějších aerolinek ve střední Evropě by podle Okulova prospělo oběma firmám k vyšší ziskovosti.

Air France se stejně jako německá Lufthansa k nabídce prodeje většinového podílu státu v ČSA nevyjádřila. Stejně se zachovaly British Airways. "Nemáme k tomu žádný komentář," uvedly BA. Výběrové řízení na nového majitele ČSA vyhlásilo ministerstvo financí dnes.

Aeroflot: Zvítězíme-li, ČSA zůstanou národním přepravcem
Zájemci mohou podávat přihlášky do 23. března do 12:00, nový majitel by měl být znám nejpozději do 30. září letošního roku. Do prodeje jde celý balík akcií státu, který tvoří 91,51 procenta základního kapitálu ČSA.

Výběrové řízení bude dvoukolové. První kolo bude kvalifikační, adept nesmí například být v konkurzu či úpadku, nesmí českému státu nic dlužit ani být v jiném sporu s Českou republikou. Ve druhém kole bude jediným kritériem výše nabídnuté a garantované nákupní ceny.

Aeroflot uvedl, že v případě vítězství v tendru by zachoval aerolinky jako českého národního přepravce pod českou vlajkou. ČSA by si zachovaly svou značku, identitu a tradice, mohly by však operovat v mnohem širším měřítku a získaly by lepší přístup do Ruska a dalších postsovětských republik. Na oplátku Aeroflot čeká lepší přístup do mnoha destinací v Evropě.

Aeroflot také zdůraznil, že ruský stát sice vlastní 51 procent akcií aerolinek, ale ve správní radě je zastoupen pouze třemi z 11 ředitelů; ostatní jsou nezávislí či zastupují menšinové akcionáře. Firma uvádí, že je v dobré finanční kondici, nemá žádné dluhy a loňský rok zakončila s "dobrými výsledky" na úrovni předchozího roku.

Jako největší ruský přepravce má 45procentní podíl na mezinárodní letecké přepravě z Ruska a 12,5 procenta na domácím trhu (17 procent i s přidruženými společnostmi). Létá do 95 destinací v 49 zemích, loni přepravil 9,27 milionu cestujících (okolo 12 milionů i s přidruženými společnostmi) a jeho flotila čítá 90 letadel.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...